Народното събрание прие на първо четене предложение от БСП закон за доброволчеството
Кристиан Вигенин: Надявам се парламентът да бъде запомнен с нещо позитивно за финал, като приеме закона и на второ четене
Народното събрание единодушно прие на първо четене предложения от парламентарната група на „БСП за България“ Закон за насърчаване на доброволчеството.
„Този законопроект е резултат от дългогодишна работа на редица парламенти. За първи път законопроект за доброволчеството стига до пленарна зала – засега винаги е спирал в комисиите, защото никога не е имало достатъчно воля. Има достатъчно положителни становища от институции и организации и като цяло отношението към законопроекта е позитивно. Напълно е във възможностите на Народното събрание до финала на своята работа да може да приеме този закон и на второ четене. Надявам се парламентът да бъде запомнен с нещо позитивно за финал“, каза за него от парламентарната трибуна заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин.
Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна рамка на доброволчеството в България като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Премахват се някои от бариерите пред доброволчеството, създават се стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности.
Със законопроекта сe въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност“, като се предвижда изричната забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение. Регламентират се видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. Уреждат се правата и задълженията както на доброволците, така и на лицата, организиращи доброволческа дейност.
Предвиждат се задължения за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, екипировка във връзка с изпълнението на доброволческата дейност, провеждане на инструктаж и обучения, сключване на застраховка в полза на доброволеца, както и задължение за възстановяване на действително направените от доброволеца разходи. В случаите на дългосрочна доброволческа дейност, законопроектът предвижда задължително сключване на писмен договор.
Създава се Национален регистър на доброволците, както и списък на лицата, организиращи доброволческа дейност, които следва да бъдат водени и поддържани от Министерството на труда и социалната политика. Профилът на доброволеца в регистъра ще има функцията на електронна доброволческа книжка.
Въвеждат се стимули за насърчаване на доброволческата дейност, като за времето на обучение или изпълнение на задачи по дългосрочно доброволчество, доброволецът се освобождава за изпълнение на граждански, обществени и други задължения за до 3 работни дни годишно, като това време се признава за служебен или трудов стаж.
Предвижда се възможност за издаване на сертификат за придобитите умения и квалификации, с които доброволецът може да удостоверява извършваната дейност и преминатите обучения