29 Септември 2024неделя19:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Когато обсъждаме слона само по ушите

/ брой: 99

автор:Юрий Борисов

visibility 1932

В България разговорите за доходите от много време насам звучат като две развалени грамофонни плочи. Едната плоча казва: разликата между българските заплати (минимална и средна) и средните в ЕС е много по-голяма отколкото разликата в българския БВП и средния за ЕС. Следователно заплатите трябва да се вдигнат. Другата плоча отговаря: пари няма, ако бъдат вдигнати заплатите, ще се увеличат и безработицата, и сивият сектор. Затова заплатите не трябва да бъдат вдигани.
Държавата слуша двете плочи и вдига рамене.
Да обсъждаме просто и само заплатите, вън от контекстите, в които се създават,  е все едно да обсъждаме слон, виждайки само ушите му.
Най-напред за първата грамофонна плоча. На пръв поглед тя е абсолютно права. Ако съотношението между българския БВП (на глава на населението) и германския  е 1:2,75 и ако е такова съотношението между минималните заплащания, българската минимална заплата трябва да е 1200 лева. Това показват сметките, след като Германия реши да въведе минимално заплащане от 8,50 евро на час. Този пример е популярен във Фейсбук.
Да, обаче! Да приемем, че българският работник произвежда джапанки, а немският - мерцедеси. Да допуснем, че в чифт джапанки от 10 лева материалите са 9 лева, а добавената стойност - 1 лев. От този 1 лев БГ работникът ще си получи заплатата. Да допуснем, че някаква част за мерцедеса струва 10 лева, а материалите за нея са 5 лева. Добавената стойност е 5 лева и от нея немският работник ще си получи заплатата. И двамата произвеждат един и същ БВП, но явно ще вземат различни възнаграждения. Тук  естествено няма значение колко  струват  джапанките или частите за кола. Някой у нас да предявява претенции към бизнеса да увеличи високотехнологичното си производство и респективно държавата да помогне за този процес? И да свърже тези две неща със заплащането? Не съм чул. Може и да съм пропуснал нещо.
Две думи за втората грамофонна плоча, която все обяснява, че няма пари. Интересна е темата  как се разпределя добавената стойност. С други думи, как този 1 лев от джапанките си ги делят бизнесменът и работникът и как това се случва с 5-те лева в Германия.
Да се обсъжда проблемът с доходите, без да се обсъжда поведението на бизнеса, е абсолютно загубено време.
От 2006 г. до 2012 г. например БВП на страната се е увеличил с 56% - от 50 млрд. лева на 78 млрд. лева. В същото време събраният данък печалба си стои на едно и също място. През 2006 г. той е в размер на 1334 млн. лева, а през 2012 г. - 1395 млн. лева. Философията на майчинското отношение към бизнеса е ясна. В него трябва да останат повече пари, защото… След като в бизнеса обаче остават сериозни суми, те за какво се използват? За модернизиране на производството, за увеличение на заплатите, за квалификация на заетите? Или за набъбване на банковите сметки на големите депозити. За което сме писали много пъти.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 2379

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 2698

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 2393

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 2417

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 2462

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 3111

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 2659

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 10172

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 7631

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3633

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 4307

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 2609

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ