31 Октомври 2024четвъртък15:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Игра на преференции

Избирателите затънаха в блатото на предпочитанията си за общински съветници

/ брой: 218

автор:Юлия Кулинска

visibility 3401

И на този местен вот избирателите затънаха в блатото на преференциите. И това доведе до рекорден брой недействителни бюлетини. В две трети от всички подадени гласове в изборите за общински съвет в 179 общини 62,3 % или 1 350 694 бюлетини има посочено предпочитание за конкретен кандидат. За сравнение на местните избори през 2019 г. преференциално гласуваха 53,8 % от избирателите, т.е. наблюдава се ръст от 8,5 %, сочи анализ на Отворен парламент.
Общината с най-висок дял на използваните предпочитания спрямо подадените действителни гласове е Хаджидимово,област Благоевград - 96,46 %. Значителен е процентът на гласувалите преференциално още в Трекляно, Кюстендилско Ц 95,29%, и в Сатовча, Благоевградско - 95,66 %.
Избирателите във Върбица, област Шумен в най-малка степен са използвали преференция - 9,75 %. Следват Джебел с 10,03 % и Черноочене в област Кърджали, където 11.04 % от гласоподавателите са посочили избран от тях кандидат.
Данните показват, че използването на преференциалното гласуване продължава да бележи ръст. Въпреки, че избирателите все по-масово използват този инструмент за пренареждане на листите, някои от традиционните партии у нас не са негови поддръжници. Те посочват преференциите като основна причина за високия процент недействителни гласове. Анализите обаче показват, че подобна теза в голяма степен е необоснована. Значителният брой недействителни гласове се появява единствено на местни избори при вота за общински съветници.
На парламентарни и европейски избори, в които също има преференциално гласуване, не сме ставали свидетели на подобен висок дял невалидни бюлетини. Това е сигнал, че има особеност, свързана с местния вот, и преференцията не може да е единствена или основна причина за недействителните гласове в изборите за общински съветници.
За почти 10 години гласувахме 12 пъти преференциално в избори за парламент, местна власт и представители в Европейския парламент. Би следвало избирателите да са натрупали достатъчно опит, за да могат да гласуват с предпочитание.



Що е то преференция?

Възможността за преференциално гласуване беше въведена с Изборния кодекс през 2014 г. Гласуването с преференция разширява правата на избирателите, като им предоставя възможност сами да определят подредбата на кандидатите в партийните листи. Така избирателите могат да изберат кандидата, който в най-голяма степен отговаря на изискванията им.
Това от своя страна би довело до по-директна връзка между гласоподавателите и кандидатите. Нарушава се и монополът на партийните централи сами да определят "сигурните места" в листите си.
Водещите позиции в тях традиционно са запазени за лидерите на партиите и предпочитани от тях кандидати. Местните активисти, които са най-ангажирани с проблемите на общините и най-разпознаваеми от гражданите, традиционно се изместват на последните места в листите. По този начин те се използват, за да привлекат гласове за съответната партия, но не и за да бъдат избрани в лично качество.
 Въвеждането на преференцията в българския изборен процес дава възможност тази практика в голяма степен да бъде преодоляна, въпреки прагът за пренареждане на листите и т.нар. "служебни" преференции.
Преференцията  се отбелязва с X или V със син химикал. Ако зачертаете повече от едно кръгче, преференцията ви ще отиде за водача на листата. Ако не зачертаете нито едно кръгче, се смята, че гласувате за водача на листата. Това беше поправката на ДПС, вкарана след окончателното приемане на Изборния кодекс. С нея ДПС се опитаха да запазят статуквото депутати да се избират от партийните централи, а не от хората.



Вълна от недействителни бюлетини

Общият брой на недействителните гласове за общински съветници е 412 701 или 15,46% от подадените от избирателите гласове. На предишните местни избори невалидните бюлетини са били 466 077 или 15,09 %. Избирателите в Столична община са най-много, а в същото време едва 4,9 % от тях са подали недействителни гласове. Ако столицата не участваше в разпределението на данните, то средният дял на недействителни бюлетини за страната щеше да е 17,14%.  
За последните десет години такива високи проценти недействителност има само при гласуването за общински съветници на местните избори през 2015 г., 2019 г. и 2023 г.
Най-висок дял недействителни гласове за съветници има в общините Луковит с 33,86%, Брусарци с 31,17% и Димово с 30,88%. А десетте общини с най-висок процент на недействителни гласове, може да видите в следващата графика.



Кое доведе до объркването

Има няколко хипотези за причините, довели до високия дял на недействителни гласове за общински съветници. Основен фактор е неефективната и закъсняла информационна кампания на ЦИК, която явно не е достигнала до широк кръг избиратели. Липсва публична информация за изготвени от Комисията проучвания на очакванията на отделните групи избиратели. Не е ясно и дали има разработен комуникационен план за разпространение на материалите по време на предизборните кампании.
Нямаше и сериозна ангажираност от страна на политическите партии и участниците в изборите, които наблягаха повече на политическата агитация. Тяхната кампания в местните избори основно се проведе по линията на гласуване за кмет, без да се обяснява ролята и значението на общинския съвет.
Друг фактор е и слабият интерес от страна на избирателите, които не са се запознали предварително с вида на бюлетината и начина за гласуване и това може да е довело до грешки при попълването на бюлетините и впоследствие недействителност на гласа.



Като на кино: "Ние сме си наши 'ора, да попълниме преференцията"

Скандален запис от заседание на секционна избирателна комисия 060500005 в с. Малорад, общ Борован, Врачанско, бе разпространен в социалната мрежа "Фейсбук". На записа се чува как членовете на комисията се уговарят помежду си да допопълнят част от бюлетините, отбелязвайки преференции за кандидат-общинари, които са от селото.
Комисията се разбира това да се направи за хора от различни партии - "за Марти и баче Цено".
Eто как се договарят членовете на комисията:
- Така, тук сме си наши момчета. Шете ли да помогнеме на Мартин, на некой, на баче Цено, да ги направим на преференцията, да има хора от село там. Некой има ли претенции?
- Зависи от комисията.
- Не бе. Ние сме си наши хора. Да помогнем на Мартин примерно има една, имало празна, да се поплъни 102Е
- Е една част праиш за Боби. И ше се делат. Ше се делат Е само че го прави това нещо по-бърже, ако обичаш.
Член на комисията взима тесте с бюлетини и започва да ги "поправя" с химикалка.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 208

Накратко

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 81

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 82

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 77

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ