ЕкоНомика
Големи нарушения на малки закони
/ брой: 113
На един пътен полицай му се родило трето дете и той многозначително съобщил това на началника си. "Честито! - викнал шефът. - Ще те повишим." Таткото отвръща: "Но това все пак е трето дете." "Добре, вдигам ти с 30% заплатата." "Шефе, ТРЕТО дете." Началникът въздъхнал: "Е, щом е така, този месец ти ще дежуриш зад знака "40".
Това, разбира се, е стар виц и много пъти сме се смели на стройната корупционна схема в родната полиция. Но рядко сме се замисляли за по-важното: защо има ограничение на скоростта на място, където всички карат с по-висока скорост? Знаете как е: автомобилите са мощни, времето ни притиска, отговорни и внимателни шофьори сме - и изведнъж пред очите ни изниква безсмислен знак в средата на полето. Естествената реакция е да се огледаш за камери и да духнеш напред.
Проблемът е там, че това малко нарушение не остава без последици, дори да не бъде забелязано от КАТ. Малките простъпки се наслагват и създават общ климат на беззаконие, който засяга и бизнеса, и администрацията, и културата. Когато дадеш на хората закони, които те не са в състояние или не виждат смисъл да спазват, ти създаваш народ от престъпници. А народът от дребни престъпници е значително по-толерантен към големите престъпления на своите управници.
Примерите за неизпълними законови изисквания изобилстват, сред тях се нареждат и счетоводните изисквания към малкия бизнес. Наскоро се разбра, че половината фирми в България нямат нито един нает служител. С микробизнес хората се мъчат да си изкарат хляба: гараж за смяна на гуми, барака за детски трикотаж, сергия със сезонни плодове. "Фирми" с 20-30 лв. дневен оборот трябва да водят същото счетоводство като онези с милионите. Е, с една разлика - големите приспадат ДДС, тоест плащат с 20% по-евтино гориво, компютри и т.н.
Не е новост бюрокрацията да се използва умишлено като бариера за вход на даден пазар - да вземем само начина, по който се пишат европроектите. Но тук прозира и нещо друго: невидимата вреда, нанасяна от администрацията на обществото чрез поставяне на неизпълними изисквания. Държавата произвежда тълпи от нарушители, като приема необмислени регламенти. Когато за пореден път бъде принуден да смени касов апарат, монтьорът в малкия гараж вероятно ще избере да закрие фирмата си и да работи на черно. Така държавният бюджет ще загуби данъчни приходи, но политикът всъщност ще спечели: общественото негодувание от корупционни прояви като "тераси" и "къщи за гости" ще спадне. В общество на дребни престъпници от министрите и депутатите не се очаква да са ангели.
В тази връзка депутатите миналата седмица въведоха регулации за дивото къмпингуване. Любопитно кой ли ще следи за спазването им? Ще изписват ли на контрольорите високи ботуши, за да не настъпят случайно някоя змия, докато ходят из пущинака в търсене на незаконно опънати палатки? А ще им дават ли и специални очила, за да не виждат бетонните постройки върху пясъчните дюни?