30 Септември 2024понеделник23:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕкоНомика

Европейската кула

/ брой: 94

автор:Димитър Събев

visibility 3761

Европейският съюз е величествен, но далеч не уникален проект. След Римската империя, която над три века ефективно администрира територия, равна и по-голяма от сегашната площ на ЕС, за обединители на Европа са се обявявали Карл Велики, курфюрстите на Свещената Римска империя, Наполеон, Хитлер, вероятно и други. Империите поразяват въображението с икономическа и военна мощ, но се намират само на крачка от упадъка. ЕС се отличава от предците си с това, че се гради на общи ценности, а не само на могъщество, затова и съдбата му следва да е по-добра. 

Но ценностите не са изсечени на небето, а са човешко дело - и подлежат на тълкуване според обстоятелствата. Криейки се зад мъгливи препратки към неясни "универсални ценности", ловките политици на обединена Европа не дават ясен отговор на екзистенциалните въпроси, а това прави общото бъдеще несигурно. Бягството от истинските проблеми тласка дневния ред в ЕС към сурогатни теми: колко по-удобно е да се раздуха скандал с Родители 1 и 2 или с изискването обществените тоалетни да са три вместо две, отколкото да се постави въпросът за общата минимална заплата.  

Дълъг е списъкът на заметените в ъгъла съдбовни теми на европейското обединение: общи отбрана, данъчни стандарти, социална политика, дългови инструменти, потребителски стандарти, екологична и климатична политика, научни приоритети, тълкуване на историята... Каквото и да твърдят икономистите, общият пазар не е основополагащ фактор на държавността, а следствие от нея. Дори такъв фундаментален въпрос кои са международните приятели и врагове на Европа все още остава отворен. 

ЕС днес е като класически оркестър от поне сто музиканти (повечето страни приютяват по няколко независими играчи: например провинция Бавария във ФРГ или кръгът на ДПС в България), изпълняващ без партитура авангардна електронна музика, следвайки неясните указания на палките на дузина диригенти, разположени в различни части на залата, докато гневната публика периодично смъква от сцената по някой музикант. 

Друга алюзия за същността, а и за съдбата на ЕС е Вавилонската кула. Прочутата картина със същото име от Питер Брьогел Стари днес виси в Музея на историята на изкуството във Виена. Незавършените етажи на кулата се извисяват в облаците и строежът е тъй величествен, че корабите в подножието му изглеждат като детски играчки. Но както знаем, този най-голям проект е обречен на фиаско - не защото липсват ресурси за довършването му, а защото след един момент всеки от строящите кулата народи започва да говори на своя език, тоест да брани своите интереси. 

Разбира се, докато кулата продължава да се строи, все още има шанс да опровергаем Библията. Но историческата вероятност не е на наша страна. Затова, докато съвестно извършваме задълженията си по изграждането на това велико съоръжение, нека не подменяме родния си език с вавилонски или брюкселски. След 12 години като общ работник на строежа на Европейската кула България следва да е разбрала някои неща.  

    

Борислав Гуцанов: След изборите е възможен експертен кабинет

автор:Дума

visibility 782

Парламентът приключи по обиден начин за гражданите

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 185

България трябва да има независима външна политика

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 185

Ниски добиви на слънчоглед, олиото може да поскъпне

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 185

Вносът на украински мед у нас е скочил с 61%

автор:Дума

visibility 871

/ брой: 185

Зъболекарите искат въвеждане на данък за вредните храни

автор:Дума

visibility 867

/ брой: 185

Работодатели уволняват чрез съдебни изпълнители

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 185

Евакуират поетапно българите от Ливан

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 185

В САЩ не сложиха знамето на РСМ

автор:Дума

visibility 1060

/ брой: 185

75-годишно приятелство между България и КНР

visibility 825

/ брой: 185

Писна ни от глупости

автор:Мая Йовановска

visibility 1409

/ брой: 185

Държава на изпитите

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1220

/ брой: 185

Площадна геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 1367

/ брой: 185

БСП иска предоговаряне на условията по Зелената сделка

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 185

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ