Птичият грип погуби над 1 милион пернати у нас
Огнищата постоянно се увеличават, вече са 26 в областите Добрич, Пловдив, Хасково, Стара Загора и Ямбол
/ брой: 226
Над 1 милион птици са умъртвени в животновъдните ферми у нас, засегнати от птичия грип. Данните са на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Само преди ден от агенцията потвърдиха поредното огнище - във ферма за патици в пловдивското село Чоба. До средата на този месец са потвърдени 26 огнища на Високопатогенна инфлуенца по птиците - ВПИП H5N8. Заразата е открита в пет административни области - Добрич, Пловдив, Хасково, Стара Загора и Ямбол.
Общият брой на птиците във всички засегнати птицевъдни стопанства е над 1 млн. броя. 14 са огнищата в животновъдни обекти за отглеждане на патици мюлари, 6 при кокошеви (като едно е във ферма с бройлери), 5 в задни дворове, 1 в дивечовъдно стопанство, съобщиха от БАБХ.
Продължава засиленият надзор и контрол на птицевъдните обекти. Досегашните резултати показват, че циркулацията на вируса продължава да съществува в птицефермите. Основни причини за появата и разпространението на инфлуенцата по птиците са пробиви в биосигурността на фермите, отглеждане на птици на открито и биосигурност по време на транспорт на птици, съобщават ветеринарните власти.
От БАБХ настояват за създаване на браншова организация, която да подпомага дейностите по контрола, който изпълнява агенцията. Браншова организация на птицевъдите обаче съществува още от 1991 г. и се нарича Съюз на птицевъдите в България.
Ветеринарните власти припомнят, че са провели поредица от срещи с представители на птицевъдния сектор през последните две седмици. Според БАБХ е постигнато съгласие, че надзорът е необходим и трябва да се прилага стриктно.
Оттам съобщиха, че Европейската комисия (ЕК) е повдигнала въпроса за разширяване на сегашните зони на ограничения и за създаване на допълнителна рестриктивна зона в страната, която да включва територията на областите Пловдив, Хасково и част от област Стара Загора. Основанията на ЕК са свързани основно с увеличаването броя на огнищата от началото на октомври 2018 г., появата на огнищата в едни и същи птицевъдни обекти, започващия високо рисков сезон по отношение на заболяването, необходимостта за предоставяне на гаранции пред страни членки и трети държави във връзка с движението на живи домашни птици и яйца за люпене.
БАБХ е предложила на ЕК възможността за създаването на допълнителна зона да се разгледа след окончателен анализ на резултатите от засиления надзор, който се прилага в момента, и изпълнение на ангажиментите, поети от страна на птицевъдния сектор за укрепване на фермите.