Конкурсът за композиране на симфонично произведение в 7/8 търси нови автори
/ брой: 40
И тази година ще се проведе поредният Международен конкурс за нова българска симфонична музика в такт 7/8. Сега ще бъде отбелязана дванадесетата му проява. Конкурсът е "рожба" на фондацията "Св. Георги Победоносец", основана преди 18 г. от нашите сънародници д-р Георги Лазаров и съпругата му д-р Христина Лазарова (която вече не е между живите). Дългите години в емигрантство, животът и работата им зад океана, в Балтимор - САЩ, не са откъснали нашите лекари нито от България, нито от родния им Пловдив. Те основават фондацията си с цел реално и полезно да извършват дейности, с които да помагат на съгражданите си, на болници и домове за деца, на даровити личности.
Най-трайно се чувства "присъствието" на фондацията в града под тепетата, където скулптурните паметници на известните пловдивски личности са нова емблема. Те са финансирани от фондацията. Как се ражда идеята за музикалния конкурс? Тя идва от сърцето, от душата на д-р Лазаров, който е родопчанин по баща. Израснал с красотата на Родопа планина и с нейните мелодични народни песни, той от малък хваща в ръцете си и музикален инструмент - свири на кларинет. Възпитаник е на Пловдивското музикално училище. Медицината и музиката съпътстват почти равностойно живота му. Той е известен хирург на ръката, един от най-добрите в САЩ, но е и почитател както на класическата музика и фолклора, така и радетел на хубавата съвременна българска музика. За да живее тя, за да се противопостави на чалгата, той държи да се провежда всяка година конкурсът за нови симфонични творби. А в Чепеларе през година се провежда друг конкурс - за народна песен с неравноделните ритми на такт 7/8. Догодина ще бъде поредният конкурс в Чепеларе.
Правилникът за XII конкурс за композиране на симфонично джаз произведение в 7/8 е вече на разположение на желаещите да участват в състезанието. В явния конкурс могат да се проявят композитори от всички националности, без възрастова разлика. Техните творби трябва да са нови, неизпълнявани досега, макар и частично. Могат да участват и автори, които са били номинирани в предишните конкурси. Всеки участник има право да представи само по една творба с времетраене не по-голямо от 20 минути, която да е с подчертани интонационни и метроритмични похвати, характерни за българския фолклор. Ако в творбата има солиращ (солиращи) инструмент, авторът осигурява заплащането на солиста. Композиторите могат да получат подробни указания на имейл адреса на Нов симфоничен оркестър nso@nsob.com.
Важно е да се спази срокът. До 1 юли 2012 г. трябва да се изпратят в офиса на НСО по три копия от партитурите и звуков запис на произведението на адрес: София 1463, площад "България" 1, Административна сграда на НДК, етаж 13 - Нов симфоничен оркестър, за конкурса 7/8.
Финалистите ще бъдат избрани от професионално жури, което ще класира произведенията. Тази година в журито ще бъдат известни български композитори и музиканти. Жури, съставено от слушатели, също ще оценява творбите. То ще излъчи един финалист и ако той не съвпада с никой от финалистите на професионалното жури, той ще замести четвъртия поред от тяхната листа. Решенията не подлежат на оспорване. До четири номинирани творби ще бъдат изпълнени от НСО на концерт в зала "България". След което чрез гласуване на публиката със специални бюлетини ще бъдат излъчени победителят и подгласниците му. Наградите ще бъдат връчени още същата вечер от американския посланик на САЩ в България. Освен традиционните плакети наградният фонд включва и парични премии, като първата награда е от 5000 щ.д., втората - 3000 щ.д., третата - 1000 щ.д. и една поощрителна от 500 щ.д.