16 Октомври 2024сряда22:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Въвеждането на мораториум върху цените на енергоносителите е стъпка в правилната посока, но то следва да бъде обвързано с механизми за компенсация на фирмите, електроразпределителните и ВиК дружествата, които ще натрупат сериозни задължения. Мерките в тях

Нинова обеща подкрепа за бизнеса

Работодателите искат компенсации за скъпия ток и през декември

/ брой: 245

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1164

Компенсации за бизнеса заради драстичното поскъпване на тока се очаква да има и за декември. Това стана ясно след срещата на вицепремиера и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова с работодателските организации. 

До момента фирмите и останалите небитови потребители - болници, училища, детски градини, общински структури - получиха по 110 лв. за всеки изразходван мегаватчас единствено за месеците октомври и ноември. Ще обсъдим проблема с колегите министри и правителството ще излезе със съответното решение, уточни вицепремиерът.

"Ще настоявам тези помощи да продължат и за декември възможно най-скоро. Важно е не само дали, но и кога фирмите ще бъдат подпомогнати.През януари ще бъде късно", заяви Нинова.  

По думите ѝ от Нова година ще има друг вид компенсации, свързани с наложения мораториум върху цената на тока, водата и парното за домакинствата. Електроразпределителните дружества и ВиК операторите вече алармираха, че ако не получат компенсации заради замразените цени, са застрашени от фалити.

"Още тази седмица ще обсъдим въпроса в Министерски съвет", информира Нинова. Тя припомни, че засегнатите от мораториума доставчици на ток, вода и парно, са поискали помощи в размер на 75% от разликата между прогнозната цена на електроенергията, дадена от КЕВР в средата на годината, и сегашните стойности, по които купуват. 

"Това представлява 217 лв. за мегават", поясни Васил Велев, председател на Асоциацията на Индустриалния капитал в България.

"Предложихме да има долен праг на компенсиране - разумен такъв за нас е 150 лева, защото това би била цената за всички, ако имаме регулиран пазар дне със съответната печалба за всички производители на енергия. Средствата за компенсацията пък могат да дойдат от свръхпечалбите  на АЕЦ "Козлодуй" - за декември например ще са нужни около 400 млн. лв., което е печалбата на "Козлодуй" само за месец. Не смятаме обаче че трябва да има таван на компенсацията", обобщи Велев. 

На срещата е бил обсъждат и компенсаторен механизъм в помощ на бизнеса след наложения мораториум на решенията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). По думите на вицепремиера Нинова въвеждането на мораториум е стъпка в правилната посока, но то следва да бъде обзързано и с механизми за компесация на фирмите, електроразпределителните дружества, Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и ВиК дружествата, които ще натрупат сериозни задължения.  

"Те ще бъдат обявени до няколко дни", подчерта тя.  

Сред останалите краткосрочни мерки, които Нинова и работодателите са дискутирали, се нареждат още продължаването на схемите в помощ за бизнеса като 60:40 и 80:20 след 1 януари 2022 г. и съвместното подготвяне на идеи във връзка с приемането на бюджета за следващата година. 

Вицепремиерът Нинова поясни, че на срещата са дискутирани и дългосрочни мерки - намаляване на административната тежест за бизнеса, посредством отмяната или промяната на близо 200 подзаконови нормативни актове, обвързване на образованието и икономиката, а също и финансиране на малки, средни и микро предприятия. "Дългосрочно заедно ще работим по онази част от плана за възстановяване и устойчивост, която касае малките, средните и микро предприятията, така че да можем да се възползваме от средствата, предназначени за страната", констатира тя, като допълни, че с работодателите са взели решение да провеждат подобни срещи регулярно.

 

 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ