МОН с нови програми за работа с родители и шкафчета за първолаци
С проекти по общо 13 програми, които да подобрят състоянието на образователната система се похвалиха от МОН. Част от предвидените финанси - 28 млн. лева - ще отидат за обезщетения на пенсионирани или освободени учители, други програми целят да подобрят работата между педагози и родители, а други - ще финансират шкафчета за малките ученици, за да не разнасят учебници и помагала всеки ден между школото и дома.
Една от програмите, "С грижа за всеки ученик" предвижда 2 млн. лева да бъдат отпуснати за възнаграждения на учителите, които работят допълнително с учениците, които срещат трудности в обучението. Близо 100 хил. лева са предвидени за посещения на музеи. МОН ще даде други 3 млн. лева за закупуването на шкафчета на децата между I и IV клас, в които да държат учебници и помагала с цел олекотяване на раниците. Целта е да бъдат купени шкафчета за 200 000 деца. Парите за това са част от по-голяма програма за подобряване на образователната среда. Нейният бюджет е 9,23 млн. лева и включва също оборудване на специални кабинети, подкрепа за целодневното обучение и модернизация на учебното съдържание.
800 000 лева ще бъдат заделени за програма за квалификация на учителите.
От следващата учебна година министерството ще дава пари и за командировъчни и транспортни разходи на участниците в специалните екипи за връщане на децата в училище. Ще им се плащат също телефонните разговори и ползването на интернет. За това са предвидени 250 000 лева. Други 50 000 лева ще бъдат дадени на регионалните управления по образованието за изработването и разпространението на брошури, които да популяризират работата по връщане на децата в клас. За добри практика за работа с родителите са заложени 150 000 лева.
Общо 64 млн. лева ще бъдат разпределени за дофинансиране на образователните институции, предвиждат плановете на МОН, които трябва да бъдат одобрени от Министерски съвет.