21 Декември 2024събота12:29 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

И Анкара търси отговори

Ще успее ли Ердоган да спечели пореден мандат с геополитическа игра

/ брой: 75

автор:Зорница Илиева

visibility 2945

Зорница ИЛИЕВА



Когато говорителят на Ердоган - Ибрахим Калън, дипломат с опит, казва, че "навлязохме в нов период на Студената война", това не са общи приказки за замазване на тревога от задълбочаващата се криза в Украйна. Допълнението е, че "взаимните грешки, търсенето на нов баланс на силите и краткосрочните сметки за постигане на дивиденти ще доведат до големи стратегически загуби и хуманитарни драми в средносрочен план". Явно и той е наясно, че последиците от войната на украинска територия ще траят десетилетия. Словата на Калън идват в момент, когато ситуацията в Турция е повече от напрегната. Благодарение на изявите на Ердоган на международната сцена, включително с организирането на срещата на външните министри на Русия и Украйна в Анталия,

рейтингът на президента бележи ръст

Казват с поне 3%, т.е. вече е над 38%, което дава основание за извод, че "винаги, когато чувства, че ще спечели, значи е време за избори". Поне това пишат турски наблюдатели.
За влиянието и ролята на Ердоган говори и писмото, изпратено от съпругата на арестувания в Киев опозиционен лидер Виктор Медведчук. Търси се съдействието на турския президент, за да бъде освободен украинския опозиционен и проруски  настроен политик. Не е известно дали Ердоган ще прегърне и тази идея за посредничество. Ситуацията е деликатна. Киев иска размяна на Медведчук срещу пленени войници, а Москва подозира, че се търси начин за осигуряване на коридор за извеждане на чужди офицери от превзетия от руснаците Мариупол. Те са в подземията на "Азовстал" край града, а мястото на задържането на Медведчук не е известно.
Във вътрешен план обаче ключова тема за турците несъмнено са изборите. По закон те са предвидени за 2023 г., но раздвижването сред политическите сили се очертава все по-настойчиво. Опозицията в лицето на шест партии се обедини и дебатира за издигане на общ кандидат-президент срещу Ердоган. Казват, че обединяването на опозиционните сили е станало чрез бабуване от външни сили. Този механизъм е особено модерен напоследък и се прилага и в други страни, когато трябва да се смени управлението.
Най-спряганите имена за противници на Ердоган са на кметовете на Анкара - Мансут Яваш, и на Истанбул - Екрем Имамоолу. Дори се намеква, че те са в конкуренция, която не винаги е съобразена с "приятелски отношения и общи цели". Факторите, които ще определят съдбата на изборите, несъмнено са икономиката и политическата поляризация. Фактор е и парламентарно представената прокюрдска ДПН (Демократична партия на народите). Ако я прикачат съзнателно към ПКК, тя няма да е желана като партньор на обединяващата се опозиция.
Ердоган е на власт от 25 години, но амбицията да спечели и тези избори е водеща, особено в личен план. Ще бъде начело на Турция за 100-годишнината от провъзгласяването на Турската република. Дали войната между Русия и Украйна би довела до предсрочни избори, се питат в Анкара. При всички случаи е несъмнено, че и за тези избори ще се използва всяка възможност да се сеят раздори сред опозицията. Включително и по отношение на ДПН и за кмета на Истанбул Имамоолу.
Правителството контролира всички дейности на община Истанбул, и то с цялата си власт. Ако Ердоган спечели президентските избори, кметовете, издигнати от опозицията - в случая от НРП (Народно-републиканската партия) с лидер Калъчдароолу, няма да останат. Въпросът е нож с две остриета, защото може да се окаже обединяващо за турските граждани, които са привърженици на опозиционните сили. Някои от тях са бивши съмишленици на Ердоган, като лидерите на партия "Бъдеще" - проф. Давутоолу, и на "Дева" - Бабаджан, ексминистър от правителства на Ердоган. Задкулисието в Анкара твърди, че точно те са и проамерикански настроените политици в Турция.
В такава вътрешна среда, усложнена от икономическа и финансова криза, изведнъж се оказа, че и друга тема може да стане повод за коментари не само в медиите.

Събитията в Пакистан

които доведоха до сваляне от власт на премиера Имран Хан някои в Анкара определиха като "обица на ухото" за Ердоган. Пакистанският експремиер загуби властови позиции след вот на недоверие в парламента и обвини за случилото се "пряка намеса на САЩ във вътрешните дела на Исламабад". Самият вот на недоверие бе постигнат чрез преминаване на страната на опозицията на 13 депутати от управляващата до момента партия на Имран Хан и още 7 депутати, за които мълвата казва, че са били "добре подплатени". Нищо ново, както се казва. Хан остава лидер на най-голямата опозиционна партия в Пакистан и дори организира масови протести в големите градове срещу политическите процеси, "инспирирани от Вашингтон". Мястото му като премиер бе заето от Шахбас Шариф, лидер на основната опозиционна партия "Пакистанска мюсюлманска лига", син на екзекутирания преди години премиер Зулфикар Али Бхуто.
Редица наблюдатели, включително в Турция, твърдят, че един от факторите, определили съдбата на Имран Хан и на Пакистан, е ситуацията в геополитиката и заемането на позиция, която се определя като предпочитание към Евразия. Някои от решенията му са били определяни като създаване на нормални, дори приятелски отношения със страни като Русия, включително по отношение на Украйна и Китай. Счита се, че с отстраняването му "след интелигентен ход на САЩ" е постигната точка в битката с Китай и Русия едновременно. Защото Китай има стратегически отношения с Исламабад, които с новото правителство вероятно ще се променят. Пакистан може да излезе от проекта "Един пояс, един път". Как Пекин ще приеме този ход на събитията не е ясно на този етап, но е известно, че чрез Пакистан Китай си осигурява достъп до Персийския залив, пролива Озмус, Йеменско море и Червено море.
Може да се предположи, че Китай трудно би се отказал от позициите си в Пакистан, защото това е брънка от по-голямата битка за Индо-Тихоокеанския регион, която за Вашингтон се явява стратегическа цел. Предполага се, че САЩ имат и вариант да "изнудват Китай през Пакистан". Но не е ясно точно каква политика ще има Шахбас Шариф. Защото е известно, че съществува силна интеграция на страната с китайската икономика. Възможно е да предстоят конфликти в многопартийното ново правителство на страната. В същото време между Риад и Исламабад съществуват приятелски отношения, а Саудитска Арабия напоследък промени отношението си към САЩ. За САЩ е важно Китай и Пакистан да не подкрепят Русия за инвазията в Украйна. Ако не успеят да убедят Китай, тогава може да упражнят натиск и Пакистан да ограничи достъпа на Пекин до моретата около Персийския залив.
Китай явно е наясно, че рано или късно ще се сблъска лице в лице със САЩ. Затова трудно ще приеме да се лиши от "мекия си корем", както се определя Исламабад за Пекин. Просто не може да си позволи да загуби тази битка.
И тук идват опасенията дали случилото се в Пакистан може да сработи и в Турция. Прави се аналогия с опитите за преврат в страната на Ердоган. Напомня се, че и Турция има афинитет към Евразия, както и Имрах Хан. Което не е пречело на добрите отношения и на Турция, и на Пакистан със САЩ. Но се припомнят думи на президента Джо Байдън, че "имаме своя план за Пакистан и Турция, ще общуваме директно с опозицията, ще подкрепим елементите, които съществуват, и ще ги насърчим за победа над Ердоган. Не чрез преврат, а чрез избори". Затова има мнения, че това е

"обица на ухото" за турския президент

след случилото се в Исламабад. Не се крият становища, че "има кодирано послание за мобилизация на купувачите в Турция". Възможно е тези мнения на турски коментатори да са част от явно започналата предизборна кампания. Доста рано, между другото.
Ако целта на Вашингтон е "мобилизация на вътрешните сили, които се подкрепят", и се разиграва "театър демокрация срещу авторитаризъм", може да се очаква, че ще се получи същото като в Пакистан. Но може да се приеме, че "на страха очите са големи" и това са само упражнения в стил "конспирация"...
На избори като на война. Ориентацията е трудна. Пропагандата върши работа. В същото време е видно, че Ердоган полата неимоверни усилия за възстановяване на добри отношения със САЩ. Без значение, че след т.нар. опит за преврат от 2016 г. управляващите в Анкара последователно правят чистки на привържениците на Фетуллах Гюлен, подкрепян от САЩ.
В такава ситуация излизат проучвания, че 90,2% от турците нямат доверие на ЕС. Казват, че Турция не трябва да се старае да влиза в Евросъюза, защото независимостта и суверенитетът й ще пострадат. Сложни времена, в които геополитическата ориентация, не само на Турция, ще се променя в зависимост от международните ветрове. А те се диктуват от силните на деня. Въпросът, на който се чака отговор, е кои ще са тези сили.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ