Борисов раздава пари и заповеди след бедствието в Хайредин
Премиерът Бойко Борисов влезе в една от любимите си роли на народен спасител и защитник, който с една заповед решава проблемите при бедствие. Той свика спешно министрите днес и разпореди да се намерят веднага едни 3 млн. лева за бедстващата община Хайредин. "С постановление днес ще дадем 3 млн. лева на Хайредин да отидат да правят язовирите, отсече Борисов. После се оплака, че като трябва да раздава пари и заповеди, все му пречат разни постановления, обществени поръчки и други документации. "Те трябва да минат през обществени поръчки, ще минат години, ще се обжалват. Дотогава страховете на хората стоят. Правим това години наред. Това, което ме вбесява най-много е, че слушам само как нещо не може да стане. За нещо трябвало специално постановление, което не можело да се направи, защото било в разрез с обществените поръчки", опита се да обясни Борисов.
В извънредното заседание в Министерски съвет участваха целият кабинет и директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР Николай Николов, заместник-председателят на ДАМТН Кирил Войнов, както и областните управители на Враца и на Монтана.
Припомняме, че вчера и язовир „Тича” преля. Преливащата вода се влива в река Камчия, а според властите коритото й има достатъчно свободен обем, за да поеме водните маси.
Прелели реки обаче наводниха райони в Русенско и Хасковско. Река Русенски Лом излезе от коритото си и заля няколко къщи в село Красен. Хората там почти всяка година преживяват по едно наводнение.
След заседанието на правителството стана ясно, че премиерът Борисов е възложил на няколко министри до сряда да подготвят законопроект за изменения на няколко закона, предимно в Закона за водите, за да бъде дадена възможност на общините в кратък срок да изразят своето мнение дали могат да управляват язовирите, които са тяхна собственост. В случай, че те не могат да извършат това нещо, язовирите ще бъдат прехвърляни в управление на държавата.
Имало идея за създаване на структура, в която да преминат тези язовири за управление. Тя ще се занимава съответно и с ремонтните дейности на язовирите, стените и всичките съоръжения, с цел недопускане на инциденти за населението на България. Целта е там, където общините не могат да управляват, тъй като имат липса на средства, тези язовири да бъдат прехвърляни на управление на държавата.