След ухапване от кърлеж наблюдението е задължително
Специализираните общински екипи в Пловдив продължават с обработката срещу кърлежи на тревните площи в градските паркове и градини, междублокови пространства и дворовете на детски градини, ясли и училища по предварително изготвен работен график. Необичайно толплото за сезона време тази година повиши риска и от разпространението на комарите. Темата коментира в програма "Ден след ден" д-р Галина Дервишева, началник отдел Медицински изледвания в дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ – Пловдив.
Тя уточни, че поради повишената влажност на въздуха и по-високите температури тази година, от ОП „Дезинфекционна станция" e извършена вече една обработка срещу млади и възрастни форми на комари, една дезакаризация за ограничаване на кърлежите и една дератизация срещу плъховете в шахтите.
" В зависимост от климатичните условия тези мероприятия се провеждат минимум два пъти в годината. През пролетно-летния сезон и през месец септември, но когато има повишена численост на популацията на кърлежи или при комарите броят на обработките може да се увеличи. Също и при сигнали на гражданите", допълни д-р Дервишева.
Всяка година от РЗИ се изпращат писма до кметовете на общини като за целта в бюджетите им трябва да се предвидят пари за този вид дейност и съответно да се уведоми инспекцията с коя фирма е сключен договор за третиране на площите.
По думите й към този момент няма повече сигнали от други години за ухапани от кърлеж. Важно е да се знае обаче, че ако имаме забит кърлеж той трябва да се извади от специалист и поне месец след това да следим за състоянието си, а при повишена температуратаура да се търси лекар.
БНР