07 Февруари 2025петък16:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки Георги Сиркатов

"Не, аз благодаря" с премиера в Плевен

Моноспектакълът с участието на Бориса Сарафова-Черкелова е посветен на невидимите за публиката хора в театъра

/ брой: 20

автор:Дума

visibility 5255

"Не, аз благодаря" е премиерният моноспектакъл на плевенския театър, с участието на Бориса Сарафова-Черкелова, режисьор Ованес Торосян, научи ДУМА от Тинна Панайотова, експерт реклама, Драматично-куклен театър "Иван Радоев". На 1 и 11 февруари на Камерна сцена "Пан Бурянин" ДКТ "Иван Радоев" кани своите приятели на моноспектакъл, посветен на невидимите за публиката хора в театъра. Кои са те? Можем ли да се огледаме в тях? Какво имат те да ни разкажат?
Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка (Бориса Сарафова-Черкелова) е останала по случайност сама в театъра. Денят на отворените врати е пред провал. Кой ще разкаже на гостите за театъра? Неочаквано невидимата за всички Невенка се оказва "под прожектора", точно там, където тайно е мечтала винаги да бъде. Какво има да ни каже тази, на пръв поглед обикновена жена, принудена да говори? Дали пък точно в този ден тя ще реши да даде гласност на своите проблеми и какви ли са те? Не, това не е драма, а опит чрез много смях, любов и откровеност, както и чрез таланта на Бориса Сарафова-Черкелова и режисурата на Ованес Торосян, да се огледаме един в друг.
"Не, аз благодаря" е първата премиера на плевенския театър за 2025 г. Това е разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Режисьор на моноспектакъла е Ованес Торосян. Той е автор и на 12-те музикални творби и текстовете на песните към спектакъла, които допринасят за автентичното пресъздаване на вътрешната атмосфера в театралната сграда.
Плевенският театър продължава традицията да дава възможност за реализация на нови български текстове. "Не, аз благодаря" е първият поставен на сцена театрален текст на авторката Албена Ненкова, която от години работи в областта на изкуството и културата.

Какво споделя екипът на "Не, аз благодаря!"

"Като режисьор търся през тази частна история да достигна до посланието, че чрез илюзията "театър" можем да се научим да сме благодарни. За мен това е най-краткият път към щастието, към любовта, към началото, към новото, към промяната, споделя Ованес Торосян. Интересува ме връзката между благодарността и изкуството, бягството в тази илюзия е като последен опит човекът да се научи да благодари. Тук включвам и себе си към човека и съответно моите човешки грешки, които вероятно не осъзнавам, но те могат да бъдат оправени. Това е и моят опит чрез този текст да развия темата за благодарността, която е много важна за мен, защото аз съм благодарен на българите, че са ме приели в своя дом, че ми дадоха език, образование и гражданство. Аз съм подал ръка и тя е хваната от българите. Не мога да не бъда благодарен.

Как да дадем шанс на другия да бъде добър, защото това е по-голямата добрина? Отговорът е пред очите ни - като му благодарим! Да имаш възможността да дадеш на другия, това е в центъра на моето режисьорско търсене."
"Реших да направя първия си моноспектакъл, който съвсем осъзнато посвещавам на моя любим роден град Плевен, споделя актрисата Бориса Сарафова-Черкелова. Това е моят подарък от една плевенчанка за Плевен. От осем години съм на щат в плевенския театър и първото ми качване на сцена беше, за да поднеса цветя на Георги Калоянчев и Стоянка Мутафова в същия театър. Тогава бях на четири годинки.
Предизвикателството в този моноспектакъл е да покажа съществуващата в мен женственост и пред себе си, женствеността, която съм крила винаги. Искам да покажа собственото си лице на сцената, това е по-голямото предизвикателство за мен. И да не пропусна - благодаря ви за всичко!"
"Не, аз благодаря!" е първият реализиран театрален текст на Албена Ненкова. Тя работи в областта на изкуството и културата - писател, сценарист, редактор и телевизионер. Албена не крие, че най-любимите периоди в работата й са в Литературен клуб "Перото", НДК, библиотеките в КК "Албена" АД, "Книги в облаците", хижа "Плевен", Фондация "Миню Балкански", с. Оряховица, Пространство за култура и дебат "Пречиствателната", с. Смилян, и други. Работи като литературен агент от няколко години и това разширява интереса и любовта й към книгите.

Бюджетът за 2025 г. натоварен с 4 млрд. лв. стари задължения

автор:Дума

visibility 1631

/ брой: 25

Предишната власт манипулирала данни за публичните финанси

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 25

БНБ вдигна цените на златните монети

автор:Дума

visibility 1517

/ брой: 25

65% от българите съгласни да работят без договор

автор:Дума

visibility 1585

/ брой: 25

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 1590

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 1655

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 1475

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 1524

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 1570

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 1514

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 1634

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ