17 Август 2024събота02:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 810

Терминалът за втечнен газ в Александруполис, чието откриване се бави вече половин година, ще бъде въведен в експлоатация на 1-ви октомври, съобщиха от енергийното министерство. След като техническият дефект по свързване на платформата за регазификация на втечнен природен газ до Александруполис е отстранен, терминалът ще бъде въведен в експлоатация на 1-ви октомври 2024 г. Вече са приключили и всички лицензионни процедури.
До 15-ти август всички компании, които ще доставят втечнен природен газ до терминала, трябва да заявят броя на каргото, като до края на месец август ще са разпределени и точните слотове за тези компании.
Въвеждането в търговска експлоатация на терминала в Александруполис на 1-ви октомври ще съвпадне и с началото на предстоящата газова година.
Според първоначалния график терминалът трябваше да бъде въведен в експлоатация през април 2024 г. След започване на дейностите по свързване на платформата за втечнен газ с газопровода бе констатиран дефект - наличие на вода в тръбопровода. Техническата неизправност бе отстранена чрез използване на т. н. „неинтрузивен метод“, чрез подаване на газ по контролиран начин от платформата за регазификация до газопреносната система на Гърция. Това не е наложило допълнителни финансови разходи по проекта.
България е страна съакционер в терминала, като "Булгартрансгаз" притежава 20% от капитала на проектното дружество „Газтрейд С.А.“. От съоръжението се очаква да доставя втечнен газ от САЩ и други страни за потребителите в България, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Унгария, Молдова и Украйна. Общият пропускателен капацитет на този нов терминал е 5,5 млрд. куб. м газ годишно (максимална доставка от 22 милиона кубически метра на ден).

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 509

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 480

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 395

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ