16 Август 2024петък23:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Безумия

/ брой: 143

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2333

През тази седмица се очакват протести на производители на грозде и вино. Причината за тях са намеренията на НАП да въведе поредното безумно изискване - набраното грозде да не напуска масивите без да е получило съответния баркод, което се оказва, не е чак толкова лесна работа. Подобни протести не са за първи път.
„Лозарството в България загива от вашата некадърност“, това написаха на свой протестен митинг лозарите и винарите през пролетта на миналата година в София. Надеждата им беше, че служебното правителство тогава ще вземе мерки, за да подобри състоянието на сектора, но управляващите останаха глухи към исканията им. Иначе в нормативните документи е записано, че лозаро-винарският сектор е един от първите по значение. И вместо да се създават условия за неговото развитие, пречките към сектора се увеличават. Проблемите там не са от вчера.
Миналата година във Франция много винопроизводители не можеха да си продадат продукцията и държавата се намеси като им наля 200 млн.евро. Това автоматично свали цената на крайния продукт и го направи много по-конкурентен. В същото време килограм грозде у нас се изкупуваше за около 1,40 лв., а за литър вино отиват 3 кг грозде. Като добавим и разходите за бутилки ,етикети, кашон и логистика, можем да намерим обяснение защо в хипермаркета една бутилка българско вино е по-скъпа от бутилка френско вино. Как става това. Отговорът - субсидиите. Във Франция ги има , а у нас ги няма.
От дълги години лозарството и винарството страдат от липсата на адекватен план и стратегия за развитие. Затова всяка година у нас се унищожават около 50 000 дка лозови насаждения. Това са над 350 хил. дка, създадени и след това унищожени лозови масиви само през последните 10 години. Защото освен всичко друго родните производители са подложени и на нелоялна конкуренция. В България влизат грозде и винени продукти от Румъния, Сърбия, Македония, Молдова, най-много от трети страни, които обаче никой не контролира и не се знае къде отиват те. Освен това сега много е разпространена практиката да се произвежда българско вино с внесено от чужбина грозде. Лозарите искат приоритет на държавата  да стане изкупуването на българско грозде. Това разбира се не става. На тях им искат баркодове.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 509

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 480

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 395

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ