08 Август 2024четвъртък15:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БСП: Да запазим оборудването от Белене, вместо да го подаряваме на Украйна!

Социалистите поискаха замразяване на преговорите за продажба, но бившите управляващи казаха “не”

автор:Дума

visibility 154

Депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС - партньорите в т.нар. “сглобка”, отхвърлиха предложението на "БСП за България" да бъде спряна продажбата на  оборудването от АЕЦ “Белене” на Украйна докато се направи оценка дали не може да бъде използвано у нас. Точката беше част от днешния ред на Народното събрание. Мотивите на социалистите са, че то може да бъде използвано в полза на развитието на ядрената енергетика у нас. Заместник-председателят на парламента Драгомир Стойнев и председателят на ПГ на БСП за България бяха категорични, че то има приложение у нас. Те припомниха, че в последните месеци Шести блок на АЕЦ “Козлодуй” често спира за ремонт.

"Трябва да вземем решение за бъдещето на ядрената ни енергетика. Ние предлагаме спиране на преговорите и действията по продажба на Украйна на оборудване, предназначено  за АЕЦ “Белене”. Събитията в последните месеци в АЕЦ “Козлодуй” ни карат да се замислим как ще гарантираме работата на Пети и Шести блок до края на срока на експлоатация - съответно до 2047 и 2049 година. Повтарящите се аварии на Трети парогенератор на Шести блок поставят сериозно изискване от замяна на оборудване, ако това се наложи в следващите години, което да гарантира дългосрочна експлоатация", предупреди парламентарната зала Стойнев.

Именно по тази причина “БСП за България” иска спиране на продажбата.

"Как може да се избегне този проблем с парогенераторите - вече съществуващия парогенератор или парагенератори, които ние сме закупили за АЕЦ “Белене”, да се използват за Шести блок на АЕЦ Козлодуй”, призова Стойнев. Той допълни, че е необходимо да се направи комисия от международни експерти, които да кажат дали тези парогенератори са съвместими. Именно за този период преговорите за продажба да спрат поискаха социалистите. “Ако са съвместими, ние в момента подаряваме едно оборудване на Украйна. Недай си боже тези аварии да зачестят, ние няма как да гарантираме производството на електроенергия", каза народният представител.

Стойнев цитира кореспонденцията между ръководството на АЕЦ “Козлодуй” и министъра на енергетиката Румен Радев. Според енергетиците парогенераторите от Белене могат да се монтират на Пети и Шести блок на АЕЦ Козлодуй без да се доработват. И парогенераторите за Козлодуй и Белене са еднакви и характеристиките им се припокриват напълно.

"Това което предлагаме ние от БСП е това, което искат експертите и ръководството на АЕЦ Козлодуй”, предупреди Драгомир Стойнев.

Председателят на ПГ на “БСП за България” призова да се мисли за осигуряването на сигурна и евтина енергия на българските граждани. 

"В момента необходимостите на България са 38 милиона мегават часа годишно. До 2050 г. те трябва да се увеличат с още 80 милиона мегават часа. Как ще се случи това  – в момента 17 милиона мегават часа идват от ТЕЦ-овете ни. 16 милиона мегават часа идват от Пети и Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“, предупреди председателят на ПГ на "БСП за България Борислав Гуцанов. Той обърна внимание на ключовете значение на ядрената енергетика. 

"Неслучайно БСП събрахме 780 хиляди подписа за запазването на “Белене”. НЕ може да имаме авария след авария в Шести блок на “Козлодуй”. Имаме възможност, ако запазим това оборудване в “Белене”, да решим този въпрос. Искате да стане сериозна авария ли?" попита социалистът.

След отхвърлянето на предложението на БСП в пленарната зала Гуцанов пожела следващото Народно събрание да види държавнически какво е необходимо на България и как да се развива енергетиката на България, в частност ядрената енергетика.

Пореден опит да купим нови влакове

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 150

ББР си върна само 5 млн. лв. от 150 млн. лв. кредит

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 150

Отпускат кредити за замяна на печки на твърдо гориво с ВЕИ

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 150

Вдигат таксите за контрол на храните

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 150

Водна криза грози Гърция

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 150

Германците искат предсрочни избори

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 150

Разширяват затворите във Великобритания

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 150

Армията декларира лоялност към Мадуро

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 150

Феноменална промяна

автор:Александър Симов

visibility 341

/ брой: 150

На автопилот

visibility 415

/ брой: 150

Кой календар са гледали МОН?

visibility 299

/ брой: 150

Фермери, не смесвайте стадата при паша!

visibility 272

/ брой: 150

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ