17 Октомври 2024четвъртък13:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествията на душата, или какво (не)знаем за сънищата

Телевизията, рекламите и пресата също влияят на подсъзнанието ни, превръщайки се в неизчерпаем източник на нови лица, пейзажи, звуци и впечатления

/ брой: 134

автор:Альона Нейкова

visibility 7092

Сънят е едно от най-загадъчните и все още не докрай изучени човешки състояния. В древността хората са вярвали, че, докато спим, душите напускат телата ни и тръгват на необикновени пътешествия, а когато се връщат, се събуждаме...

Учени твърдят, че сънят е удоволствие, присъщо на всички (освен на хората, страдащи от психични разстройства). Любопитен факт е, че мъжете и жените го изпитват по различен начин. Около 70% от персонажите в съня на представителите на силния пол не са жени. При дамите обаче това съотношение е 50 на 50. Мъжете и насън са обременени с по-голяма доза агресия, докато нежната половина на човечеството успява и тук да постигне определен баланс.
Немного отдавна експертите са били на мнение, че хората сънуват само по време на най-дълбоката фаза от съня - така наречената REM (rapid eye-movement). Последните изследвания обаче показват, че разнообразни сюжети и картинки изпъстрят сънищата ни почти непрекъснато, само че при REM те имат някаква що-годе логична връзка, а иначе биха могли да бъдат разтълкувани като абсурдни и хаотични, но за нашето възприятие те са напълно реалистични.
Малцина са наясно, че докато спят, хората са все едно парализирани. При един от стадиите по време на сън очите започват да се движат много бързо. Този процес при възрастен човек продължава около 90-120 минути или отнема общо 20-25% от нощта. В тази фаза тялото се обездвижва от специален механизъм в мозъка, който не позволява в съня да се реагира по същия начин, както действаме наяве, предизвикани от определени емоции в различни ситуации. Тоест, ако човек спи и "вижда", че някой иска да го удари, не може да му отвърне със същото, понеже налице е ограничението в действията.
Смята се, че преобладаващата част от хората сънува цветно и едва около 12% говорят за черно-бели сюжети. Съществуват няколко ситуации, впечатленията от които се трансформират в сънища: случки от работата и училището, опити за оцеляване в различни моменти от живота, спасяване на близките, падане от високо, полети в облаците, провал на изпита, катастрофи и т.н.
Специалистите твърдят, че незрящите също са способни да сънуват. Изгубилите зрението в определен етап от развитието си, докато спят, "виждат" картинки. Сънищата на слепите по рождение нямат визуален характер, но пък са изпълнени със звуци, аромати и тактилни усещания.
Според резултатите от различни проучвания хората забравят над 90% от сънуваното. Само 5 минути след събуждането човек не помни и половината от сънищата си, а 10 минути по-късно не може да се сети и за десет на сто от тях. Запаметяването им зависи от фазата на събуждането: ако сънят е "свършил", много е трудно да се възпроизведе съдържанието му. От друга страна, помни се и до най-дребния детайл, когато пробуждането става факт в средата на съня (това обикновено се случва, ако той е лек и повърхностен или, ако точно докато спите, звънне телефонът или някой влезе в стаята).
Децата сънуват от раждането и дори преди това - в майчината утроба. Съдържанието и наситеността на сънищата при малките са доста прости и примитивни. До 3-годишна възраст децата виждат в съня най-често самите себе си. А докато навършат 8, сънуват повече кошмари, отколкото после до края на живота. Сюжетите на сънищата постепенно се усложняват - "режисьорите" им растат заедно с нас. Независимо от факта, че обикновено самите ние "участваме" в развитието на действията, докато спим, изследванията на очите по време на сън показват, че някоя част от сънищата ги гледаме отстрани, като на кино.
Външните дразнители повлияват сънищата. Всеки от нас го е изпитал върху себе си: подсъзнанието превръща в част от съня физическите усещания, които са факт в даден момент. На хората, които са жадни, подсъзнанието "подхвърля" образа на чаша с вода и подсказва, че трябва да се събудят и да пийнат. Психолозите съветват да се вслушваме в сънищата си, защото те са способни да играят ролята на незаменими сигнали и да подсказват доста важни моменти от живота. Например, ако човек сънува, че има рана на гърдите, е твърде вероятно да се разболее от бронхит или възпаление на белите дробове.
Немски медици потвърждават през 2008 г., че ако по време на сън човек усеща някаква неприятна миризма, съдържанието на сюжетите става доста негативно. Но щом ароматът се промени в положителна насока, сънищата също претърпяват метаморфози към по-добро.
Информацията, изразена с помощта на езика на знаците и символите, която подсъзнанието ни се опитва да ни поднесе, всъщност е много ценна. Повечето хора я получават, докато спят. Именно затова не бива всеки сън, дори с най-логичен и реален сюжет, да бъде възприеман буквално. Според психолозите сънищата ни подават само сигнали, а не ясни образи. Така и тълкуването им не може да е универсално: например гора в съня на един човек ще означава общност, при друг ще е спомен от детството, когато е обичал да се разхожда сред дървета; за едни самолетна катастрофа ще символизира конфликта със самия себе си, а за някои ще е метафора за несбъднала се мечта.
В сънищата си често "срещаме" непознати лица, но не сме наясно, че съзнанието ни не ги измисля, а по-скоро ги възпроизвежда. Защото ние виждаме само реални хора, които някога сме срещнали в живота си, но не сме запомнили. Телевизията, рекламите, пресата също влияят на подсъзнанието ни, превръщайки се в неизчерпаем източник на нови лица, пейзажи, звуци и впечатления. Голяма част от тях се забравят и избледняват във всекидневния живот, но мозъкът ни ги помни и комбинира сънища от подобни незапомнени докрай фрагменти.
Учените са сигурни, че и животните сънуват. Изследвания на различни представители на фауната сочат, че по време на сън у тях протичат мозъчни процеси, подобни на тези при хората. Достатъчно е за кратко да се наблюдава спящо куче например, за да се види ясно, че лапите му се движат, както когато тича, а издаваните звуци приличат на ожесточена гонитба.
По време на сън може да се изпита оргазъм, смятат експерти. Върховното удоволствие, докато спят, е по-присъщо на мъжете, а при жените се наблюдава по-скоро възбуда, сочат редица експерименти.
Резултатите от многобройни проучвания сред населението на почти всички държави показват, че близо 18 до 38% от хората поне веднъж в живота си са виждали пророчески сънища. А онези, които вярват в тях, са от 63 до 98 на сто.




Сомнифобия и още нещо...

- За една нощ виждаме от 4 до 7 сънища.
- Онези, които спят по 6-7 часа, са подложени на по-малък риск от преждевременна смърт от хората, прекарващи в леглото по 8 и повече часа.
- Испанците спят с 40 минути по-малко от останалите европейци, а французите - най-много (над 9 часа).
- Сомнифобията е вид психично разстройство, при което хората се страхуват да спят.
- С напредването на възрастта времето, прекарано в леглото, става все по-малко.
- 20% от автомобилните катастрофи се случват заради недоспиване и умора.
- Бившите пушачи сънуват по-ярки сънища.
- В Книгата с рекордите на Гинес е регистрирано най-продължителното отсъствие на сън - 18 дни, 21 часа и 40 минути.
- Без храна човек може да оцелее две седмици, без сън умира на десетото денонощие.

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 138

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 168

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ