Витамин Д пази възрастните от падане
Гимнастика и нарочно обучение за хората над 65 г. спестява милиарди долари
/ брой: 299
Падането на възрастни хора води до тежки здравни, социални и финансови проблеми, струва милиарди долари на икономиката, десоциализира стотици хиляди възрастни и техните семейства, са установили американците. Проблемът става все по-сериозен със застаряването на населението.
Систематизиран преглед на над 50 клинични проучвания показва, че редовните упражнения и вземането на витамин Д предпазват хората над 65 г. от... падане. Това сочат резултатите от проучване на Училището за обществено здраве към Университета в Дрексел, щата Филаделфия, САЩ. Екипът на д-р Ивон Л. Мичъл, доцент в департамента по епидемиология и биостатистика, направил свое проучване сред 4 хил. души над 65 г., като част от тях трябвало да изпълняват различни упражнения у дома в продължение на 6 седмици до 12 месеца. Резултатите на пациентите били различни в зависимост от изпълняваните упражнения и от времето, за което ги правили. Но съпоставени с резултатите на хората от групата, която не изпълнявала никакви упражнения, било установено, че при първите рискът от падане бил с 13% по-нисък.
Същият екип направил сравнително проучване сред 6 хил. възрастни. Част от тях вземали през устата дневно от 10 до 1000 единици витамин Д, на друга бил инжектиран мускулно витаминът по 600 000 единици. Хората участвали в проучването от 8 седмици до 3 години. Трета част от участниците в проучването не получавали витамин Д. Именно при тях рискът от падане бил 17% по-висок от падане, отколкото при останалите две групи.
Друг важен фактор за намаляване на риска от падане при възрастните е корекцията на зрението им, обяснява още доц. Мичъл. Наблюденията и показват, че един от факторите, които най-малко понижават риска (11%) от падане на възрастните, е обучението им в специално поведение как да организират обзавеждането на дома си, придвижването си извън него. По този проблем американците са издали множество наръчници.
Витамин Д (калцитриол) е мастно разтворим. Той е отговорен за доставянето на важните строители на костите - калций и фосфор - до местата, където те могат да помогнат на костите да растат при децата и да се реминерализират при възрастните. Известно е, че стимулира имунната система, а комбинацията от високо кръвно налягане и дефицит на витамина се смята за рискова и двукратно повишава риска от сърдечни атаки. Той се набавя от контакта на кожата със слънчевата светлина - образува се в кожата от провитамин (ергостерол) под действието на УВ лъчи, но може да се приема и с храната и дори под формата на хранителна добавка. В най-големи количества се съдържа в рибеното масло, яйцата, черния дроб, кравето масло, млякото.
Недостигът му при възрастните причинява остеомалация, а при децата - рахит. Ниските нива на витамина повлияват негативно състоянието и прогнозата при рак на гърдата, на дебелото черво и рака на простатата. Макар да не е изяснен механизмът, но редица изследвания показват зависимост между ниските нива витамин Д и депресията, особено сред хора над 50 г. Според някои изследвания приемът на витамин Д и калций може да предотврати или поне да намали процеса на повишаване на теглото при жени в менопауза.
Прекомерният прием на витамина (като хранителна добавка или от обогатени с витамин Д храни) води до повишаване нивата на калция в кръвта и свързаните с това ефекти - апатия, анорексия, запек, диария, суха уста, страх, главоболие, гадене и повръщане, жажда и слабост. Тъй като това хранително вещество се складира в мастните клетки, дългосрочното приемане на големи дози може да доведе до отлагане на калция в меките тъкани на тялото, като по този начин да навреди необратимо на бъбреците и сърдечносъдовата система.
Препоръчителни дневни дози: Мъже и жени - 200 IU (5 микрограма), бременни и деца - 400 IU (10 микрограма), възрастни и трениращи - 800 IU (20 микрограма),
*1 мкг холекалциферол = 40 Международни единици (IU) витамин Д