"Комерсант":
"Южен поток" излиза край Констанца
/ брой: 137
Газопроводът "Южен поток" ще излезе на румънския бряг при Констанца, вместо на българския при Варна, съобщава във вчерашния си брой руският бизнес вестник "Комерсант". Както ДУМА вече писа, румънска делегация, водена от министъра на икономиката и търговията Адриан Видяну, в която са били включени и ръководителите на компаниите Romgaz и Transgaz - Марчел Питею и Флорин Мунтян, проведе в сряда преговори в централата на "Газпром" относно участието на Румъния в проекта "Южен поток". Според официално комюнике на "Газпром" на срещата е било договорено да бъде направен технико-икономически разчет за строежа на газопровода през румънска територия, а също така и за построяването на газово хранилище на румънска територия.
Според източници на вестник "Комерсант" новият проект на руската компания вече предвижда газопроводът да излиза на румънския бряг край Констанца, а не на българския край Варна. Вестникът уточнява, че през пролетта ръководителят на "Газпром" Алексей Милер категорично е отхвърлял възможността "Южен поток" да заобиколи България. В плановете на газовия монополист е влизало да бъде построено глухо отклонение на газопровода от България към Румъния. Позицията на руската страна обаче рязко се променила след изявленията на българския премиер Бойко Борисов, че страната ни ще прекрати участието си в проекта за нефтопровод "Бургас-Александруполис" и ще замрази строежа на АЕЦ "Белене". В публикацията се припомнят и думите на зам.-външния министър Марин Райков, че България смята за приоритетен проекта "Набуко", а "Южен поток" повдигал много въпроси.
Пред "Комерсант" източник, ангажиран в изготвянето на проектното проучаване на "Южен поток", коментира, че преминаването на газопровода през "Румъния към Италия през Словения е по-изгодно, защото газопроводът може да бъде положен в едно трасе с проектирания нефтопровод Констанца-Триест. Това ще съкрати разходите за проучвателни дейности и получаването на разрешения от всички инстанции".
Едновременно с това в статията се отбелязва, че "Газпром" има и други разногласия с България, като например за премахването на посредниците в търговията с природен газ. Напомня се, че предстоят и преговори за продължаването на един от двата договора за доставка на газ.