Сделки над 5 хил. лв. - само по банков път
Глобите при нарушение ще са от 25 до 100 процента върху платената в брой сума
/ брой: 128
Разплащания по сделки, които са на стойност над 5 хил. лева, да се извършват задължително само по банков път. Това предвижда проект на закон за плащанията в брой, който Националната агенция за приходите е изготвила и вече депозирала в Министерството на финансите, съобщи вчера директорът на агенцията Красимир Стефанов. Според проекта, ако физическо лице наруши нормата, ще бъде глобено за първо нарушение с 25% върху платената кеш сума, а за второ нарушение - с 50%. За юридически лица глобата е 50% за първо нарушение и 100% при второ нарушение. В момента има случаи, когато в брой се разплащат сделки за по 10-15 млн. лв., което го няма никъде в Европа, обясни Стефанов, цитиран от Медиапул. Очакваме с тази мярка да бъдат изкарани на светло 90% от всички обороти. Декларирането на оборотите можело да се насърчи чрез томболи с касови бележки.
Има готовност да бъдат свързани онлайн касовите апарати на търговците и структурите на НАП. Нужно е обаче време, за да може бизнесът да се подготви, като подмени или касовия си апарат, или набави необходимия за връзка модем. В момента регистрираните касови апарати са 650 хиляди, като според наредбата всеки търговски обект, включително и най-малкият, трябва да бъде свързан. Наредбата за онлайн връзката на търговските обекти и НАП има двугодишен период за подготовка. Изискванията са първо да бъдат свързани с данъчните служби апаратите на търговците на горива, напомни Красимир Стефанов. Според анализите на приходните ведомства през бензиностанциите се укриват чувствителни обороти.
Към 31 май събраните приходи от НАП са 4,8 млрд. лв. Спадът е около 1 млрд. лв. спрямо същия период на миналата година, отчитат от агенцията и признават, че спадът е сериозен. За годината очакваните приходи ще са около 11.7 млрд. лв., което е с 11% по-ниско от плана и с 13% от миналата година. Проблемните приходи са от ДДС, които ще са 1 млрд. лв. по-малко, или в актуализирания бюджет - 940 млн. лв., от корпоративен данък - 295 млн. лв. неизпълнение или заложени в проекта за бюджетни промени - 272 млн. лв. Неизпълнението на ДОО ще е 254 млн. лв. Според Красимир Стефанов неизпълнението на ДДС има обяснение със спада в стопанската дейност.