12 Февруари 2025сряда20:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Джендъри в спорта

/ брой: 145

автор:Марин Милашки

visibility 8360

Нов грандиозен скандал се разрази на Олимпиадата в Париж. Международният олимпийски комитет допусна в женския турнир по бокс да се състезават... мъже. Става въпрос за Лин Ю-Тин (Тайван) и Имане Халиф (Алжир). "Двете" получиха акредитации дори след като прескочиха максимално допустимите стойности на тестостерон.
Причината за гафа е в по-меките правила.
Турнирът в Париж не се организира от Международната федерация по бокс, която беше изключена от олимпийското движение заради корупция. Президент е руснакът Умар Кремльов, който е недолюбван от МОК.
Големият проблем е, че няма адекватно обяснение защо "двете" са допуснати до Игрите. Как са доказали, че са жени? Още повече Ю-Тин. Азиатката нашумя миналата година, когато спечели медал от Световното в Делхи, след като победи Светлана Каменова на 1/4-финал, но отличието задочно заслужи българката след "поредица от неправомерни действия" на съперничката. Тя се провали именно на половия тест.
Какво всъщност се случва със защитата на правата на жените? Нещо Истанбулската конвенция куца. Защото мъже да се правят на жени и да се боксират като такива е сигурен признак за лудост. Не толкова на състезателките, а на тези, които са го допуснали.
"Мъж боксьор, облечен в рокля, размазва физиономията на жена от бой." Такава картина имало в Дижон на художник, творил през XVI век. Фразата се върти вече втори ден из социалните мрежи и по повод двете боксьорки. Предшествениците на тези либерали ще се обърнат вероятно в гроба, ако разберат какво се случва в днешно време.
Случаят е все едно да имаш мотор и да го идентифицираш като велосипед, с който да участваш в "Тур дьо Франс". Е, ще спечелиш, няма начин.
Разликата между мъжете и жените в бойните спортове е, че жените ги облагородяват с грацията си, ловкостта, извличат от тях солта на бойното изкуство, което е алтернатива на грубата сила и свирепост на противоборството. Но с появата на джендъри тази концепция се руши, защото мъжкото начало служи да пречупва в името на оцеляването. Силата е над правото при мъжа.
Случващото се в бокса в Париж е тотално погазване на правата на жените. Защото е, меко казано, нечестно да се състезаваш срещу транссексуален.
Ако МОК продължава в същия рейд, след години няма да има жени на финалите за жени. Всичко се случи на фона на грандиозната церемония по откриване, срещу която се обърна дори църквата.

Нивата на корупция в България остават тревожно високи

автор:Дума

visibility 3438

/ брой: 28

Над 90% от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си

автор:Дума

visibility 3660

/ брой: 28

Родители се обявиха против задължителен час по религия

автор:Дума

visibility 3655

/ брой: 28

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

автор:Дума

visibility 3611

/ брой: 28

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 3124

/ брой: 28

Министерството на финансите продаде облигации за 100 млн. лв.

автор:Дума

visibility 3729

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 3713

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 3528

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 3523

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 2872

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 3599

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3573

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 3651

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ