Петилетка
/ брой: 44
Успешните политици чертаят планове, които да изпълнят в рамките на определен срок. Така хем показват амбиция, хем отговорност. Както е било по време на социализма в България. Петилетката. Както е и сега в различни държави по света.
Китайците, например, също си поставят цели за следващите пет години, но чужденецът остава с усещането, че дори и този период понякога се струва на управляващите прекалено дълъг и те са в една непрестанна надпревара с времето, искайки да направят много повече от заложеното в документите.
В това няма нищо лошо, още повече, че се прави с мисъл за народа и за добрия имидж на страната. Социализмът с китайски характеристики дава все повече и по-добри резултати, за което говорят и данните. Затова не бива да се изненадваме, че за 2024 г. една от основните задачи е да бъде подобрен животът на поне още 30 милиона човека.
А при нас точно какъв срок си задават политиците? То и при непрестанния предсрочен вот кой ли може и да мисли за следващите пет години като не се знае дори ще се задържи на власт и няколко месеца. Но и нищо не се прави в срок, оправданието е, че „тези преди нас са ни оставили лошо наследство“, макар и тези преди тях да са били самите те, работата се оставя наполовина, за да си „осигурят работа“ при евентуално преизбиране и нищо, абсолютно нищо не се прави за народа. Осмива се петилетката, хората, които биха направили нещо за държавата.
Същевременно другите държави се развиват, напредват във всички сфери, учат се от успелите, търсят сътрудничество, участват в различни инициативи като“Един пояс, един път“, където губещи няма, а и двете страни печелят, но ние, седим отстрани, гледаме и... толкова.