03 Ноември 2024неделя22:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пак ръстове

/ брой: 141

автор:Светлана Велева

visibility 4152

Пореден ръст на милиарди отчете вчера БНБ. Този път на депозитите, но само на фирмените. Спестяванията на домакинствата се топели. Само за месец намалели с 43 млн., а за първите 5 месеца населението спестило двойно по-малко спрямо същите 5 месеца лани - 600 млн. спрямо 1,3 млрд. лева. Това е сериозна сума и тя не кореспондира с рекордния ръст на БВП (3%) и прочее ръстове и отлични фискални параметри. Просто казано - двоен спад в спестяванията за година значи влошаване на семейния портфейл, на доходите и респективно намаляване възможността за спестяване. Накратко - обедняване. А само за месец изтегляне на 43 млн. лева от спестяванията означава, че хората все по-трудно се справят с посрещане на разходите.
Според експерти населението тегли, за да инвестира в имотния сектор, във взаимни и пенсионни фондове. Толкова е забогатял българинът, задоволил е всичките си нужди, че вече заделя от доходите си крупни суми за втора пенсия. Или купува акции. Айде стига нелепици. Броят на бедните у нас непрестанно расте и цитирането на числа е вече неудобно. Срамно е за управляващите и всички нас, че допускаме такава мизерия и социално неравноправие в държава членка на ЕС. През седмица има протести и искания. То са ниските учителски заплати, ниските майчински, символичното увеличение на пенсиите с 2,6%. Бедност. Същевременно кредитни консултанти отчитат бум на тегленето на бързи кредити за ниски суми. Заемите се теглят за покриване на битови сметки до заплата и за здраве. Тоест доходите на мнозина българи не стигат да си покрият елементарните житейски нужди. И някак логично иде високият ръст на фирмените депозити - работодателите плащат ниски заплати, но пък продават скъпо продукцията си. И разликата бедни - богати става все по-голяма.
 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ