Орязаните бюджети разгневиха Европа
Предприетите икономии са социално несправедливи, твърдят синдикатите
/ брой: 133
Десетки хиляди италианци протестираха по улиците на Рим срещу курса на икономии на консервативното правителство на премиера Силвио Берлускони. Профсъюзите смятат за социално несправедливи мерките, целящи консолидиране на държавния бюджет. Очакваният ефект от тях са икономии в размер на 24 млрд. евро.
Германците също са недоволни от приетия от правителството план за икономии на бюджетни средства. Миналата събота в Берлин и Щутгард отново имаше протестни акции. По улиците на Берлин излязоха между 15 и 20 хил. души, съобщи АФП. Още 10-20 хил. участваха в аналогичния протест в Щутгард. Демонстрантите носеха плакати с надписите "Ние няма да плащаме за вашата криза", "От Атина до Берлин - за кризата трябва да плащат банките и фирмите".
Франция също обмисля мерки за консолидиране на бюджета, съобщи Дойче веле. В Париж премиерът Франсоа Фийон обяви, че до 2013 г. дефицитът трябва да бъде сведен от сегашните 8 на сто от БВП до под 3% съгласно регламента в еврозоната. Париж предвижда половината от икономиите да дойдат по линия на свиване на обществените разходи и отпадане на необлагаемите данъчни суми.
И Япония намалява разходите. Японското правителство ще преразгледа някои от разходните планове, обявени от управляващата партия, в опит да контролира огромния обществен дълг на страната, заяви новият финансов министър Йошихико Нода. Премиерът Наото Кан, който има консервативни разбирания за икономиката, встъпи в длъжност миналата седмица след оттеглянето на своя предшественик. Той обяви мерките срещу обществения дефицит за най-важен приоритет, докато пазарите се притесняват от рисковете, свързани с японския дълг. "Това е много тежка ситуация", цитира Ройтерс думите на Нода.
Японският дълг е близо два пъти по-голям от общия БВП на страната. Нода заяви, че правителството ще обмисли кои от обявените по-рано от Демократическата партия разходи да получат приоритет. "Не можем да променим всичко наведнъж. Но можем да го направим постепенно", добави той. Демократическата партия получи властта на изборите миналата година с програма, предвиждаща големи разходи, като например субсидии за домакинствата с деца и помощ за фермерите.
Анализаторите смятат, че ръководеното от демократите правителство ще трябва да намали предвидените разходи, докато кредитните агенции заплашват да намалят рейтинга на Япония, ако не бъде създаден план за финансите на страната.
Премиерът Кан заяви, че обмисля намаляване на детските надбавки, изплащани в брой. Очаква се този месец да се обявят и средно- и дългосрочни планове за подобряване на финансовото състояние на страната, както и план за подобряване на растежа. Новият японски премиер изглежда готов да обсъжда повишаване на данъците и преразглеждане на планираните разходи, но ще трябва да получи подкрепата на някои парламентаристи, които им се противопоставят от страх да не отблъснат гласоподавателите преди предстоящите парламентарни избори следващия месец.