Акценти
Недостижимият Ботев
Много по-опасно е, когато се пише и говори от псевдоисторици, че той е бил "терорист", отвлякъл кораб
/ брой: 10
Боян БОЙЧЕВ
Не стихва бурята от коментари, която се изви след телевизионната премиера на филма на Максим Генчев "Ботев". Различни мнения, повечето отрицателни, да не кажа дори крайни. И субективни. Всеки има своя представа за Ботев, както и за другите ни големи революционери. Изградена с години. И угодия няма да има никога.
Сигурно ще скандализирам мнозина, като кажа, че на мен филмът ми хареса. Поне що се отнася до образа на Ботев. Много силна игра на актьора Деян Жеков. Ама екранният Ботев говорел със стихове, с цитати от статии. Бил прекалено патетичен и т.н.
Как се раждат стиховете, статиите? По поръчка ли? При творци като Ботев това е невъзможно. "Повзри се в живота,/ и ето ти Ботев" - казва друг голям революционер, Вапцаров. Още повече, че и поезията, и публицистиката на "четоводеца" не са само изблик на творчество, а послания към народа.
А смятате ли, че младите хора познават добре Ботевата поезия, публицистика? И не е ли това начинът да се заинтересуват от творчеството на гения?
Да, може би на места филмът е малко наивен. Може да имаме претенции към образите на другите революционери. Да, за да разбереш някои сцени, трябва да си чел достатъчно история. И битките не са толкова епични, нали свикнахме на прескъпи холивудски продукции с много пукотевица и ефекти... Има и доза художествена измислица, но това не е документален филм, нали?
А може би трябва само документални филми да се правят за националните ни герои? Но и там е важно как интерпретираш фактите... И каква цел си поставяш.
Много по-опасно е, когато се пише и говори от псевдоисторици, че Ботев бил "терорист", отвлякъл кораб и изправил се с оръжие в ръка срещу установения в Османската империя ред.
Много по-опасно е, когато в жълтите вестници, четени от голяма част от българите, излизат материали, които пишат какъв "вагабонтин" е бил Ботев и други подобни.
Много по-опасно е, че от учебниците е извадена Ботевата публицистика. Ама честно, как мислите, колко от днешните млади хора са я чели? А колко от тези, които са я чели, я помнят, препрочитат? Кога за последен път сме разтваряли Ботевата стихосбирка?
Много по-опасни са дори твърденията, че Ботев бил убит от българи. Това също се прави целенасочено - вижте ни, българите, какви сме, убиваме героите си.
Разговарял съм с много млади хора, които харесват филма. Които отидоха да го гледат още по кината. А живеем във време, когато мерилото за тях са холивудските продукции. Смятам, че във филма го има патриотизмът, от който се нуждаем днес. И който, за съжаление, се разминава с официалната ни политика, налагана отвън и целяща национално обезличаване.
Затова най-важното е да запазим светостта на образа на Ботев, както и на всички онези големи наши революционери от безсмъртната кохорта на възрожденците. Ботев в нашите очи, а и в очите на следващите поколения трябва да бъде светец, недостижим връх. Подобно на християнските светци, които също в живота не са били идеални, но са канонизирани именно чрез светите си дела.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.