Координацията става приоритет в общността
Лидерите на ЕС се споразумяха за затягане на бюджетната дисциплина
/ брой: 137
Ръководителите на държавите-членки на ЕС се споразумяха за по-добра координация на икономическите си политики и за затягане на общата бюджетна дисциплина чрез евентуални нови санкции срещу държави с големи дългове.
На срещата си на върха в Брюксел държавните и правителствените ръководители на 17-те държави-членки на ЕС съобщиха в приет документ, че "засилването на координацията на икономическите политики представлява неотложен и основен приоритет", съобщиха дипломатически източници. За да успокоят разтревожените пазари относно мащаба на европейския публичен дълг, лидерите на ЕС са постигнали споразумение относно необходимостта за затягане на общата бюджетна дисциплина в Европа, заложена в Пакта за стабилност. Така те утвърдиха принципното решение, взето от финансовите министри. Държавите от ЕС приемат всяка година, считано от 2011 г., да правят преглед на европейско ниво на националните си проектобюджети, преди те да бъдат приети от националните парламенти. Освен това е предвидена възможност за създаване на нови "постепенни" санкции за лошите ученици и за финансови "стимули" за добрите ученици.
Основното внимание на лидерите на ЕС бе насочено към необходимоста от реформа в икономическото управление както на общността, така и на всяка от отделните страни, за да може ЕС да бъде по-добре подготвен за бъдещи кризи, както и за да се гарантира приложението на стратегията за икономически растеж и заетост. В тази връзка малко преди началото на дискусиите британският премиер Дейвид Камерън и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу разкритикуваха френското предложение за създаване на икономическо правителство в еврозоната, заявявайки, че Европа няма никаква нужда от "нови институции". Подобна позиция изрази и германският канцлер Ангела Меркел, която потвърди подкрепата на страната си в полза на данъчното облагане на банките и финансовите пазари, като подчерта ясно, че отговорните за кризата трябва да платят своя дял в процеса за възстановяване на икономическата стабилност.
"Трябва да кажем истината на европейците - време е да се сложи край на кредитната култура, на живот с пари назаем", заяви председателят на Европарламента Йежи Бузек. "Трябва да си платим сметката, защото иначе крадем от наследството на нашите деца, възможно и на техните деца. Трябва да кажем на нашите граждани, че трябва да работят по-дълго, да се пенсионират по-късно и да се разпростират според възможностите си", подчерта Бузек. Йежи Бузек предупреди също, че трябва да се набележат действени мерки за подобряване на икономиката в страните от еврозоната и позициите на еврото. Необходимо е в усилията да участват всички 27 страни в Европейския съюз.