Атанас Зафиров:
Реакторите за АЕЦ "Белене" няма да бъдат продавани
Вотът на недоверие е опит да бъде блокирана държавата, заяви вицепремиерът и председател на НС на БСП
/ брой: 71
Реакторите от АЕЦ "Белене" няма да бъдат продавани. Това обяви вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров. Той съобщи, че е провел разговори с партньорите в Съвета за съвместно управление, както и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, и е постигнато пълно съгласие за това.
"Реакторите са ключов актив за България и част от енергийната ни независимост. Продажбата им щеше да бъде тежка грешка. Щяхме да изгубим години труд, вложени милиарди левове и възможността за силна енергийна политика, а ние това няма да го допуснем", подчерта Зафиров. "АЕЦ "Белене" беше една от големите теми при формирането на настоящото правителство. Ще продължим да отстояваме развитието на българската атомна енергетика. Цената на тока се повишава постоянно, а светът е в перманентна енергийна несигурност. Ядрената енергия е най-сигурна, надеждна, предвидима и евтина", подчерта Зафиров.
"Вотът на недоверие, който ще се обсъжда днес в НС, не е просто и само атака срещу правителството, а целенасочен опит да бъде блокирана работата в държавата, да се спре нормализацията и да се върне хаосът, защото 100 дни са малко за големи думи, но са достатъчни, за да се види посоката, в която вървим", посочи Зафиров.