09 Август 2024петък16:02 ч.

България влезе в топ 50 в класирането по медали в Париж

visibility 280

България влезе в топ 50 в класирането по медали в Париж. Страната ни вече заема 47-ата позиция с 1 златен и 3 бронзови отличия. Всичките бяха спечелени в четвъртък вечерта, докогато официално не бяхме сред отличията.

"Хорото поведе" борецът Семен Новиков, който донесе златото. Натурализираният украинец разби на тепиха иранския си съперник Алиреза Моамадипиани със 7:0. Това е триумфът, който българската борба в класическия стил очаква от 24 г. Последната олимпийска титла за България в класическите дисциплини спечели Армен Назарян, триумфирал в Сидни през 2000 г. в категория до 58 кг.

След това дойде ред на щангиста Божидар Андреев. Възпитаникът на Пламен Братойчев завоюва бронзов медал във френската столица в категория до 73 кг. Българинът завърши на трето място в класирането с двубой от 344 кг. - 154 в изхвърлянето и 190 в изтласкването. Златото спечели индонезиецът Ризки Джунианся с двубой от 354 кг., а среброто отиде за тайландеца Верапон Вичума. В категорията само Андреев направи всичките си шест сполучливи опита.

В таекуондото Кимия Ализаде също се окичи с бронз. Натурализираната иранка го отвоюва в категория до 57 кг. при жените след победа над китайката Луо Цонгшъ, която бе и №1 в схемата.
Ализаде има вече един бронзов медал от Олимпиадата в Рио де Жанейро през 2016 г., но тогава тя се състезаваше за родината си Иран. Кимия вероятно можеше да стигне до финал, но нелепа загуба в първия мач от иранската й приятелка Нахид Кияни я лиши от тази възможност. Все пак Кияни се класира на финал и по този начин изтегли Ализаде до репешаж, който таекуондистката с българското знаме на гърдите спечели и така стигна до мача за бронза. След 0:0 в първата част съдиите я дадоха за Кимия, но във втората китайката взе реванш и я спечели с 4:0. В третата Ализаде направи два страхотни удара в главата на съперничката за по три точки и накрая драматично удържа победата с 6:5 и общо с 2:1.

В бокса Хавиер Ибаниес спечели третия бронзов медал за България в лудия четвъртък. Натурализираният кубинец загуби на полуфинала от Мунарбек Саитбекулу от Киргизстан и остана в подножието на финала. Боксьорът направи здрав мач, в който обаче отстъпи с 1:4 съдийски гласа на съперника си.
Въпреки загубата Ибаниес изигра страхотен олимпийски турнир и може да съжалява, че не достигна до финалния бой за златото. В хода на турнира Хавиер надделя над украинеца Айдер Абдураимов и японеца Шудай Харада във френската столица.

Днес със сигурност Магомед Рамазанов ще добави още едно отличие - злато или сребро във финала на борба, което ще доведе до ново изкачване. Надежди за злато имаме също към Карлос Насар и Боряна Калейн.
Насар е с първа предварителна заявка, а гимнастичката се нареди трета вчера в квалификациите. Пресявките не мина Стилияна Николова, която "прегоря" и остана 11-а. За финалите днес се класираха първите 10.
Иначе на върха в класирането по медали също е много горещо. Китай и САЩ постоянно си сменят лидерството, а от снощи там отново са американците - с 30 срещу 29 златни медала.