Георги Гълов: Чрез светло пиво - към светло бъдеще
Пенливата напитка обединява, особено ако е достатъчно, казва председателят на Бирената партия на България
/ брой: 147
Интервю на Виктор Турмаков
- Наскоро излезе статистика, че България е на 48-мо място в света и на 14-то в ЕС по производство на бира. Достойно ли се представяме или може още?
- Ние винаги сме се представяли достойно на дългата маса - там, където от столетия се сервира пенливата бира. Да не забравяме, че се мерим с държави, където бирата е религия, за нея има специални държавни закони - както е в Чехия, например. Ние заставаме като равни до държави, които от векове вдигат тежките хаби и се гордеят с това. Да, трябва да сме много горди с нашите производители и не толкова трезви с тяхната продукция!
- Традиционно поставят България в южния, винен пояс на Европа. Но с увеличаването на консумацията, може ли страната ни да стане бирена нация, като чехите?
- За мен не е важно да се мерим с бирените нации. Как да застанем до тези, които имат дори специални закони за производството на пиво? През месец април на 1516 г., Вилхелм IV, херцог на Бавария, подписва известния Райнхайтсгебот - Закон за чистотата на бирата, който гласи, че за производството на бира могат да се използват само три съставки: вода, ечемик и хмел. У нас производството на европейското пиво идва през чешки, австрийски и немски майстори едва след Освобождението ни от турско робство. Нямаме състезание с чехи, немци или испанци - важното е да уважаваме нашата бира и да си я поръчваме по-често. Тя носи настроение, обединява млади и стари. От друга страна, бирата не е скъпа, достъпна е за всеки. Тя е единственото реално доказателство за глобализацията в света - във всяка една минута някъде някой пие бира! Разказвали са ми, че на знаменития Монпарнас, в Париж, в бар "Ла Матине", известен с това, че предлага 150 марки бира, може да се види, че единствено срещу чешкия "Пилзен Урвел" пише: "Най-доброто пиво на света!"...
- Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт, казва класикът. Може ли бирата да стане политически фактор в България?
- Тази политическа аксиома - "Правителство, което увеличи цената на бирата, неминуемо пада от власт", е изречена от чешкия писател Ярослав Хашек още през 1911 г., в Карловское Винохради. И трудно може да бъде опровергана. У нас, за първи път, пивото беше обложено с данъчен акциз по време на правителството водено от Жан Виденов. Знаете как свърши всичко това...
- Може ли да наречем бирата спойка на българското общество?
- За бирата има много митове - че към нея не посягат жените, че пивото прави така нареченото "бирено коремче". Корем се прави от мезе, от храна, не от бира. Но пък съчетанието мезе-бира помага за това, човек да порасне на широчина... Колкото до съчетанието бира-жена, да, то е много успешно, просто жените не прекаляват... Бирата обединява - особено ако е достатъчно.
- В последно време цар лагер бива леко изтласкан от крафт бирите. Но ще бъде ли детронирана класическата бира от някой условен индийски блед ейл?
- Българските майсторите на крафт бира са едни от най-добрите в Европа, винаги печелят, когато има състезания за вкус и качество. Бирите с различен вкус - на ябълка, малина или гинко-билоба - винаги ще намерят своите почитатели. Но никой не може да измести от първото място светлото пиво. Дори и тъмното - то все пак е затворено в рамките на един годишен сезон. В най-трудните или най-веселите ни часове - винаги ще си поръчваме халба светло, сигурен съм. Другото е каприз на дизайнера.