Няколко думи
Безвъзмездно богати
/ брой: 231
Преди две години на едно градинско парти животът ме срещна случайно с един заможен човек. Фамилията му Пиърсън, част от чиито членове носят благородническата титла "виконти Коудри", е една от най-богатите във Великобритания. Управляват хиляди акри земя, имения и ферми в графство Западен Съсекс. По нищо не можеш да разпознаеш, че той е от тази семка, ако не го познаваш. "Карам 10-годишен обикновен джип "Ленд Роувър", защото ако съм с "Бентли" или "Ролс Ройс", щяха да ме помислят за шофьор на някой богаташ. А така никой не ме забелязва, не се набивам на очи и си върша спокойно работата. Единствено ме забелязват, ако недай си Боже, закъснея с плащането на данъците", отговори на учудването ми от скромната му кола.
Бях свикнал в България да срещам богати хора, тънещи в разкош и парадиращи с имането си. Но напоследък явно и тук се настаняват скромността и аскетизмът. Ако човек се вгледа по-внимателно в имуществените декларации на повечето ни политици и висши държавни чиновници, ще остане с впечатлението, че са "голи като пушки". Погледнете регистъра на лица, заемащи висши публични длъжности, в сайта на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и ще се убедите в това.
Скандалът с финансовия министър Владислав Горанов, който години наред живеел безплатно в луксозен апартамент на кръстника му - бизнесмена масон Иван Сариев, в луксозния столичен комплекс "Есте хоум енд СПА", построен от фирма на братята Кирил и Георги Домусчиеви, можеше да бъде поредната "буря в чаша вода". Имотът се появи на бял свят в декларацията му пред КПКОНПИ, само защото от тази година законът изисква хората от високите етажи на властта да посочват и ползването на чуждо движимо и недвижимо имущество.
Случаят с Горанов, чието семейство иначе държи още два апартамента в София, обаче започна полека-лека да разплита чорапа на една практика, за която досега се говореше само под сурдинка - че български политици на ключови постове живеят безвъзмездно в чужди луксозни жилища. Само сред депутатите те са 24-ма и са го декларирали надлежно пред антикорупционната комисия през 2017 г. Сред останалите висши държавни служители случаите са стотици.
След избухването на скандала с Горанов и публичния ангажимент на главния прокурор Сотир Цацаров, че ще нареди проверка на случая, НАП и КПКОНПИ дължат отговорите на доста въпроси. И трябва да се заемат много сериозно и с медийните спекулации, че и други депутати от ГЕРБ са се облагодетелствали с подобни "безвъзмездни" имоти от кръстниците на финансовия министър Иван и Снежана Сариеви.
Странно, но ми прави впечатление, че в регистъра липсват каквито и да е декларации от депутатката Десислава Атанасова. Може да е грешка на IT експертите, може да е някакво недоглеждане, но Атанасова също е сред спряганите имена.
Не съм привърженик на сиромахомилството. Не си представям и че някой от политиците ни показно ще живее в панелка в "Обеля" или ще кара раздрънкан "Опел". Но тази безвъзмездност започва да става подозрителна. Пред закона всички би трябвало да сме равни - и виконтите, и депутатите, и редовите граждани.