Белград нищо не е забравил, нищо не е научил
/ брой: 49
Виктор Турмаков
Наскоро сръбският президент Александър Вучич обяви т.нар. "Народно движение" за държавата, замислено да обедини всички сили, които се борят за сръбските интереси, а не, по думите му, за Изтока или Запада. И тръгна на обиколка по села и паланки, за да демонстрира образцово народно единство.
Но фасадата се пропука при посещението му в населяваните от българи Западни покрайнини.
Босилеград трябваше да се превърне в поредното "Потьомкиново село" в турнето на Вучич. Президентът със сладникав бас заяви колко "се радва че няма разлика между сърбите и българите по начина, по който живеят". Ръкува се с преизбирания за N-ти път кмет Владимир Захариев, поздрави го за добре свършената работа, гарантира му доживотно кметуване и получи ръкопляскания и добри кадри за телевизиите.
Всичко обаче се оказа фасада, с чието пропукване се видя за пореден път, че Сърбия (перефразирам Талейран) нищо не е забравила и нищо не е научила. Оказва се, че потисничеството над етническите малцинства и инакомислещите не се е променило много от Царство Югославия насам.
За да не развалят рахата и кадрите на Вучич местните власти предварително задържаха посред бял ден "за разговор" в местното РПУ двама будни българи - активистът Димитър Треперски и учителката Даниела Михайлович. Първият, защото можело да излезе пред високопоставения гост нелицеприятен плакат, а втората, защото се готвела да му предаде отворено писмо, за да покаже какво е всъщност положението в Босилеград.
А то е меко казано плачевно. Общината е най-бедната на Стария континент. За по-малко от 100 г. българите в Западните покрайнини от над 150 000 са се стопили десеторно. Младежите от немотия не могат да останат по родните си места и бягат към София или Белград. Инфраструктурата е разбита. Пари има единствено за никому ненужни спортни центрове. Кметът на града е несменяем и както виждаме - дерибей. Допълваме, че за местните българи Белград продължава да бъде мащеха.
Трудно е да си добър съсед с хора, които не се учат.