Арабски приключения
/ брой: 206
Докато Бойко Борисов все още шета някъде из Арабския свят - вчера май беше в Египет, съм запалил наргилето, взел съм броеницата и монотонно премествам кехлибарените зърна на приключенията му в Близкия изток...
Премиерът открай време има слабост към този район - още когато първият външен министър в първото му правителство Румяна Желева не знаеше къде се намира Аденският залив. Наложи му се спешно и на Борисов да разбере къде е този залив, за да "спасява" през септември 2010 г. 15 български моряци от отвлечения от сомалийските пирати танкер "Панега". И до днес се носят какви ли не легенди за товара на този кораб, пътуващ към последния си пристан, преди да бъде нарязан на скрап в Индия или Пакистан. Злите езици говорят, че товарът бил особено търсена фармацевтична стока по арабските пазари... Но на този въпрос могат да отговорят май само сомалийските пирати и собственикът на кораба - близкият до Борисов бизнес могул Кирил Домусчиев.
Изглежда, не му провървя в Арабския свят и на още един Борисов бизнес другар - Делян Пеевски, който изнесе голяма част от капиталите си в дубайски офшорки. Още по-зли езици донасят, че Пеевски два пъти бил посещаван край бреговете на Персийския залив от нетърпеливи и не особено "вежливи" руски пратеници, които му напомнили съвсем "културно", че дължи стотици милиони заради фалита на КТБ и провалените руски енергийни проекти в България.
Кой знае, може би неслучайно Борисов реши да посети тези дни именно Обединените арабски емирства, където другарчето му Пеевски все още има някакъв бизнес. Да нагледа как вървят нещата, да види ортаклъка... Защото май "вежливите" руснаци продължават да не са много щастливи.
Иначе няма как да си обясним напълно безсмислените резултати от това официално посещение с двама министри и цяла сюрия журналисти. Основните "новини" от воаяжа бяха, че ще си сътрудничим с Емирствата в сферата на "изкуствения интелект, образованието, цифровата икономика, дигиталните технологии и киберзащитата", както и че България можела да има министър на изкуствения интелект по примера на ОАЕ. Другото беше свързано с добре познатите "български агнета" за Арабския свят - една болна за Борисов тема, както и пращането на стаж на наши футболисти и треньори в Манчестър Сити, който се държи от шейх Мансур.
А, да, открихме и посолство в столицата Абу Даби. Което все пак е нещо. А истината е, че Борисов трябваше да се занимава там с търсене на инвестиции. Защото за 21 години вложенията на ОАЕ в България са едва 89 млн. евро. Чудя се как никой въобще от делегацията не се сети да предвиди и среща с шейх Сауд бин Сакр ал-Касими, който владее емирството Рас ал-Хайма. Това е индустриалното сърце на ОАЕ. Там е и един от най-големите производители на санитарен фаянс в света - RAK Ceramics. Ама то, от агнета, футболисти и изкуствен интелект, остава ли време за сериозни неща...