Защо ни е КЕВР?
/ брой: 147
Мая ЙОВАНОВСКА
По силата на петгодишни планове, които КЕВР одобрява, ВиК дружествата залагат поскъпването на водата. Новите цени чукат на вратите ни всяка година, а повишенията са оправдани с... инвестиции на хартия. Как проверява това КЕВР е енигма. Последният финансов шамар е за бургазлии - 60% скок в цената на водата, във Враца - 15% (стр. 5).
Водният сектор държи своеобразното първенство по липсата на реформи и продължава да е в миналия век. Над 60 на сто са средните загуби на вода, а на места стигат 80%. Като за капак няколко министерства и всички общини споделят отговорността за водните ресурси.
Преди доста време имаше разпоредба, по силата на която с всяка година трябваше да намалява делът на загубите, които се калкулират в цената на водата. Съвсем "логично" това изискване беше премахнато. И юруш - всичко в цената. Какъв е стимулът за търговците да намаляват загубите тогава?
От 15-20 години отговорните чиновници каканижат една сума, необходима да се намалят загубите, да се повиши качеството и т.н. - 12 милиарда евро. Бивша регионална зам.-министърка преди време каза "право куме в очи", че тези пари ние ще ги платим. Чрез цената на услугата, разбира се. А защо ни е изобщо КЕВР?
Подкрепете ни като последвате или харесате в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.