Зад шкафа
/ брой: 151
Мая ЙОВАНОВСКА
И хлебарките в държавата разбраха, че нещо с газа не е наред. Има истерия в търсенето на газ, цените станаха твърде "интересни" и докато ние се чудим откъде и как да си доставим необходимото синьо гориво, държави в Европа продължават да се снабдяват от "Газпром".
И бизнесът, и обикновените потребители у нас обаче все повече се притесняват ще имаме ли достатъчно синьо гориво за през зимата и, разбира се, на каква цена. Това, което ни се сервира в последно време обаче, напълно ни обърква.
Преди ден шефът от "Булгаргаз" Топчийски ни обясняваше, че за по-ниска цена на природния газ може да се говори само при дългосрочни договори. И че вратата към "Газпром" не е окончателно затворена.
Часове след като бе назначено, служебното правителство обяви, че ще овладява "хаоса и разрухата" в енергетиката със специален щаб. Това, което смята да прави държавата, е да обяви търг за доставка на втечнен газ, което е задача, вече възложена на "Булгаргаз" от депутатите. Газ имало осигурен до края на септември. За седемте танкера, договорени от кабинета "Петков", пък трябвало да се търсят слотове, които още много щели да вдигнат цената на доставките. Бившият енергиен министър Александър Николов пък е на контра - намеква, че служебният кабинет саботира договорените вече доставки на втечнен газ. Ситуацията не е драматична и няма недостиг на газ, казва той.
Индустриалците, на които проблемът може рязко да опре до кокала, а това веднага ще се отрази върху всички нас, не спряха да повтарят: подновете преговорите с "Газпром", искаме предвидимост. Защото практичното решение обикновено се оказва най-умното.
Не е ясно обаче има ли воля за това, даже напротив - темата изглежда се изтиква зад шкафа. Защото с предстоящия търг ще се осигурявал газ за целия отоплителен сезон. За танкерите - нищо. А новите, по-високи цени чукат на вратата всеки месец. Дори вездесъщият председател на КЕВР Иван Иванов каза, че ако не се предприемат мерки за сключване на дългосрочни договори и пазарът не се успокои, вероятно ще се стигне до ново поскъпване на парното.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.