За младите - с ентусиазъм и без скандали
Програма за обучение дава възможност за развитие на младежкия активизъм и доброволчество
/ брой: 229
"Младите са свободомислещи и отворени за света. Жадуват да учат нови неща и да постигат успех във всички сфери на живота. Нека се даде старт и да се помогне за активизирането и откриването на талантите на нови млади и различни хора." Това бе мотото на програмата "Младежта в действие", която бе представена на тридневен семинар в Стара Загора. Организаторът на събитието - националният център "Европейски младежки програми и инициативи", искаше да привлече вниманието на медиите към проблема за реализацията на младите хора в българската действителност.
Да не забравяме, че младите поколения са бъдещето на България и трябва да им се обръща необходимото внимание, заявиха от организацията.
"Основната цел на проекта е популяризирането на младежкия активизъм и доброволчество,
да стимулира активното европейско гражданство
солидарността и толерантността сред младите хора. Насърчаване към взаимно разбирателство, развитие и подпомагане на младежките дейности", споделят инициаторите.
Главният администратор на програмата Мануела Радева сподели пред медиите, че иска всички участници в нея да бъдат равни, да намерят най-добрия начин да докажат своите способности и път за своето развитие. В "Младежта в действие" участие вземат 27 членки на Европейския съюз, страните от Европейска зона за свободна търговия (ЕФТА), които са членки на Европейската икономическа зона: Исландия, Лихтенащайн и Норвегия.
"2010-а бе Европейска година на борбата с бедността и социалното изключване. За тази година сме предвидили да бъде Европейска година на доброволчеството, борба с младежката безработица и приобщаващ растеж, глобалните екопредизвикателства, креативност и предприемачество", разкриха очакванията си специалистите от управителния съвет.
Пред медиите от програмата разкриха, че приоритетите в тяхната работа за цялата 2011-а ще са здравословен начин на живот и превенция на всички зависимости, увеличаване включването на млади хора в дейностите по програмата от селските райони и от малки и изолирани населени места, участие на млади хора в неравностойно положение, борба с насилието сред младите хора.
В нея могат да участват хора на възраст от 13 до 30 години. Данните показват, че масовата възраст до този момент е от 18-25 години. Плановете за следващата година са за активно остаряване и солидарност между поколенията, обясниха представителите на кампанията.
От презентацията, която изнесоха учредителите, става ясно, че цялата кампания е един неспирен обмен, който дава възможност на групи от млади хора с различен социален произход от две или повече страни да се срещат. Имат възможност да обсъждат различни гледни точки по широк кръг теми, научавайки по този начин повече за културите си. Всяка размяна се базира на многонационално партньорство между две или повече кандидатстващи организации от различни местности.
В зависимост от броя на включените страни един обмен може да бъде двустранен, тристранен или многостранен, обясниха пред медиите огранизаторите. Двустранен обмен се препоръчва, когато кандидатстващите организации правят първия си европейски проект или когато участниците са малки или местни групи без европейски опит, продължават да разказват ръководителите. Младежката размяна може да бъде пътуваща, което означава, че всички участници пътуват едновременно до една или повече страни, участващи в обмена.
Всички тези дейности са по собствено желание. Начин да се даде на младите хора
възможност за инициативност и изобретателност
приложение на идеите, които се включват директно и работят активно по проекта, споделят доброволци. Освен това проектът по младежките инициативи е опит в сферата на неформалното образование и предоставя възможност на младите хора да се чувстват европейски граждани и да вземат участие в изграждането на Европа. Началникът на програмата разкрива, че това е основен инструмент за неформално образование за младежи между 13 и 30 години на европейско ниво. Според Радева тя предоставя атрактивни методи за активно включване в граждански инициативи, личностно изграждане, усвояване на нови умения, по-широки възможности за реализация и допълнителна среда за социализация на младите хора в неравностойно положение.
В центъра на Стара Загора се проведе и нестандартна проява за популяризиране на програмата сред хората. Имаше ателие за рециклиране на стари вещи, аталие за жонглиране и жива стена. Представянето по този начин привлече вниманието предимно на дечица от 2 до 8 години. Всяко едно от тях имаше желание само да изработи дадена фигурка, да бъде нарисувано или да получи балон. С подръчни средства и с много желание младежите доброволци направиха две пана и подканиха младите хора да напишат три от най-хубавите места в своя град и защо биха станали доброволци. Случайни доброволци от кампанията разказаха, че младите хора още не са напълно запознати с програмата и за това не им обръщат внимание. Разкриха, че цялата доброволческа дейност им доставя много положителна емоция и енергия.
За възможностите пред младите хора не трябва да се говори само по повод юбилейни дати или международни инициативи, които вече почти са на изчезване. Дори и да се опитват да се създават, такави програми трудно достигат до по-младото поколение. Затрупали са ни само от негативизми и не искат да показват положителните страни на живота, каза Мануела Радeва. Една от главните телевизии не пожела да присъства на нашия семнир, защото нямало достататъчно скандал, допълни администраторката на проекта. За финал на семинара тя обобщи: "Нека се обединим в името на младите хора, а не само да търсим скандали."