Властта се поклони пред подвига на полк. Дрангов
В навечерието на 3 март повдигът на един от най-обичаните пълководци на България събра в парка на Военна академия първите хора в държавата. Президентът, председателят на Народното събрание, военният министър и кметът на София откриха заедно паметник на полк Борис Дрангов.
Българската армия помни хиляди доблестни офицери, но делото на един от тях прелита като метеор през историята и ни огравя и до днес, заяви в словото си президентът Румен Радев. Той описа полк. Дрангов като еталон за родолюбие, храброст, мъжество и висок морал. По думите му "той е лидерът, когото българският войник следва с безрезервна отдаденост и без страх". България има нужда от сърцати юнаци и честолюбиви войници, които не от смърт, а от позор се боят, добяви държавният глава. Дрангов, продължи Румен Радев, е олицетворение на силния, непреклонен, борбен дух на българина.
Днес повече от всякога ни трябва Дрангов - да ни научи да обичаме България, защото във времето родината сме я превърнали в страна, започна словото си и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева. Тя цитира думите на полковника, че "животът не се мери с години и с дължини, а с подвиг и дела".
По повод откриването на паметника председателят на парламента посочи, че този паметник винаги ще ни напомня да обичаме България, да бъдем горди българи. Караянчева разказа и че в община Кирково, област Кърджали, има село, кръстено на полковник Дрангов. Тя подари на началника на Военна Академия "Георги Стойков Раковски" гилза с пръст от паметника в селото.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов отбеляза, че няма нищо случайно в живота на полковник Дрангов. "Роден на 3-ти март - датата, на която за десетилетия напред се разписва българския национален идеал. Няма нищо случайно в неговия живот, защото той го посвещава именно на този идеал - освобождение на останалите под робство Македония и Тракия и обединението на всички български земи. Роден в един от тези градове, останали под робство след Берлинския конгрес - хубавият български град Скопие. Отдаващ живота си на тази освободителна кауза не само като български войн, но и като войвода на четите на Българската македоно-одринска революционна организация. Участва в две въстания Горноджумайското в 1902 г. Илинденско-Преображенското 1903 г. и три войни Балканската, Междусъюзническата и Първа световна и загива на фронта като доблестен офицер и командир, който винаги казва на своите войници - след мен и тръгва в атака. Така изправен на окопа загива", отбеляза Каракачанов. Военният ни министър коментира също, че и днес в Скопие се пее песента "С нас е подполковник Дрангов".