30 Юни 2024неделя00:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гл. ас. Тодор Стоянов

Учени от БАН с проект за опазване на горите от пожари

/ брой: 206

автор:Велиана Христова

visibility 547

Академичната наука никога не свършва с фундаменталните изследвания. Учени от Института за гората към БАН работят върху проект, свързан с опазването на биоразнообразието и горските екосистеми у нас, който изследва основните природни и човешки фактори за възникването на пожар. Целта е да бъде създадена единна система за опазване на околната среда и намаляване на негативните екологични последици. 

Основните причинители на горските пожари са климатичните въздействия с аномални температури и човешката дейност - небрежно боравене с огън, неконтролирано изгаряне на стърнища през есента, производствена и транспортна дейност, отчитат учените. Изследователите подготвят цялостен план за лесовъдски системи за стопанисване и смекчаване на последствията от климатичните промени.

Гл. ас. инж. Тодор Стоянов от секцията по горска екология в института е един от активните участници в проекта. "Освен за намаляване на негативните екологични последици, - казва Стоянов, работя активно и върху изследвания за оценка на икономическите ползи и загуби след природни бедствия в горски екосистеми. С колегите сме се насочили към справяне с проблемите от деградационните процеси в горите и целим постоянното разработване на нови методи, чрез които да намалим до възможен минимум риска от възникването им." 

Тодор Стоянов е сред многото успешни учени в академията. Защитава докторската си степен в Лесотехническия университет през лятото на 2020 г., преди това работи повече от 15 години по проекти, финансирани от еврофондовете, като пет години е главен експерт в Оперативната програма "Околна среда 2007-2013 г." на МОСВ. Участник е в в няколко международни и национални проекти и по проект, финансиран от ОП "Околна среда 2014-2020 г." в партньорство с колеги от СУ. В момента Тодор Стоянов е заместник-представител в управляващия комитет по проект в програмата COST - "Социално-икономически аспекти на управлението на риска от пожари".

През последните няколко години БАН насочва вниманието си върху разработването на иновативни проекти, които се ръководят от докторанти на академията. Сред останалите изследвания на млади учени е тестването на иновативна терапия за лечение на рак с акцент предимно към злокачествените тумори. Други обещаващи изследвания на млади учени с приложен ефект са разработването на надеждна алтернатива за устойчиво използване на енергия или мониторингът на отпадъците, отложени по морското дъно, под мотото "За море без пластмаса".

В БАН работят под 3000 учени, което представлява около 15% от кадрите, заети с наука у нас. Те създават повече от половината от научната продукция в страната.

 

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ