28 Септември 2024събота10:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Братя българи...

/ брой: 206

автор:Панчо Панчев

visibility 543

Тези дни сме споходени от мисли, естествено придружаващи два големи национални празника: днешния - Девети септември (използвам случая да поздравя всички, които го тачат или поне признават), и отминалия съвсем наскоро Шести септември - датата на Отечественото ни Съединение. Тези годишнини и двете са посвоему твърде актуални: първата - със социалните придобивки, които получихме след Девети септември, а сега са ни отнети, втората - с днешното желание (принуда) на не малко наши сънародници (и то за голямо съжаление млади хора) да се разделят може би завинаги с майка България, за присъединяването към която така са копнеели нашите прадеди.
Съвсем случайно точно в дните преди Шести септември ми попаднаха пред очите три вестникарски публикации, които биха развълнували всеки български гражданин, нормално радеещ за българщината. Като написах тази дума "българщина", неволно си дадох сметка за крайно поляризираното днешно отношение към смисъла й. У едни (да ги приближим до безогледните глобалисти) тя предизвиква снизходителна усмивка като към нещо така овехтяло, че не си струва да се навеждаш за него. Други пък (явно с политически агитационна цел) използват противоположния полюс и погазват вековната човещина и днешната толерантност, без които съвременният свят би бил невъзможен.
Далече съм от желанието и моженето да теоретизирам върху понятия като патриотизъм, шовинизъм, глобализация, мирно или немирно съвместно съществуване, необходима или натрапена на отделни държави военна помощ, признаване или незачитане правата на емигрантите и така нататък... Аз съм от онези, които обичаме България (с нейната възможна днес самостоятелност), надяваме се оцелялата ни хиляда и толкова години Родина да я има и през идните векове и се ядосваме на нахалството на чужденци като американския посланик и на всички други, на които населението, живеещо върху нашата земя, им пречи.
Много (и за съжаление техният брой расте) българи вече живеят в други, често далечни земи и се опитват да не забравят родната стряха на дедите си, но тяхното родолюбиво чувство май не се разпалва достатъчно от нашите държавни органи, които за това са създадени... А такова родолюбиво чувство явно съществува. В един варненски вестник с вълнение прочетох информацията "Бесарабските българи търсят корените си у нас" с подзаглавие "За 70-те певци и танцьори от самодейните състави "Янка" и "Камчик" изявите в Отечеството са голямо преживяване". Става дума за потомци на нашенци, бегълци в Украйна от турските зверства преди 180 години. Шефката им Елена Арнаутова споделя, че името "Камчик" е избрано заради родния Камчийски край, а тяхно село се казва Кулевча като шуменското Кюлевча...
Не по-малко интересни и вълнуващи неща за сънародниците ни, живеещи в чужбина, прочетох в интервюто с председателката на Асоциацията на българските училища в чужбина Ирина Владикова, поместено във вестник "Аз-Буки". Тук заглавието е "Светът е голям и български се говори навсякъде", парафраза на превърнатия и във филм роман от Илия Троянов. А подзаглавието ни информира, че неделното училище "Св. св. Кирил и Методий" във Виена е само едно от 185-те, открити от сърцати българи в градове като Чикаго, Пекин, Никозия, Йоханесбург, Париж... Споменатата вече по-горе Владимирова е директорка и преподавателка по български на българчета от австрийската столица. Тя разказва за интереса на 150 деца и техните близки към всичко родно, а с гордост споделя, че българският език още преди 4 години влиза в тамошната образователна система като избираем чужд език.
Третият текст, който ме впечатли, е статията "Правов ред или "политическа целесъобразност", поместена във вестника, който държите в ръце, като "мнение". Според автора й Милко Бояджиев "създадени са корупционни условия, при които от Закона за българското гражданство поделят суми не само дребни посредници и чиновници, а и "изтъкнати" политици". Не знам колко това е вярно, но съм сигурен, че има нещо гнило в практиката, а може би и в концепцията, за даване на наше гражданство. Не цели села, а цели райони са вече обезлюдени в красивата ни Родина, а доколкото знам, кандидатите за български граждани не се целят в министерските постове, а в плодородната земя на прадедите си.
Точно тях с лекота в сърцето бих нарекъл, както се е казвало едно време, наши "братя българи".
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ