ГЛОБУС
Ще пламне ли Донбас?
Да, ако Зеленски реши да спасява кожата чрез военен конфликт срещу Русия
/ брой: 230
Около Украйна отново замириса на барут. Но дали това е естествена миризма на взрив или става дума за барутна психоза и истерия?
Политици и медии на Запад дрогират тамошното обществено мнение, че Русия се готви за агресия срещу Украйна, струпвайки войски по границата с нея. "НАТО вижда необичайна концентрация на руски сили близо до Украйна, призовава Русия към деескалация", заяви миналата седмица генсекът на пакта Столтенберг. Шефът на украинското военно разузнаване Кирил Буданов заяви пред изданието „Милитари таймс“, че Русия се подготвя да атакува страната му през февруари 2022 г. и е разположила по границата 90-хилядна войска.
От своя страна, Русия постоянно отхвърля обвиненията, че се подготвяла за нашествие срещу Украйна. Президентският говорител Дмитрий Песков нееднократно повтаряше позицията на Кремъл: "Многократно сме заявявали, че нашата армия няма да атакува никого и не крои никакви агресивни планове".
В същото време Песков не отхвърляше в прав текст струпването на военни части по границата с Украйна. Подтекстът на отговорите му предполага, че в района по границата на ДНР и ЛНР с Русия все пак има допълнителни военни части.
И така как всъщност стоят нещата и крие ли сегашното положение рискове от военен конфликт?
Пред финландското издание Iltalehti директорът на Института за международни отношения Мика Аалтола напомня, че досега нито веднъж не са се сбъдвали прогнозите за мащабно военно нахлуване на Русия.
Самата Русия не се нуждае от военен сблъсък, което потвърди и президентът Владимир Путин. И наистина трябва съвсем да си загубил акъла си, за да нахлуваш в съседна държава, след което очакваната сертификация на газовия проект "Северен поток 2" ще бъде блокирана и върху страната ще се стовари направо порой от нови санкции. Кремъл не е заинтересован не само от военен сблъсък, но и от "барутната истерия".
А виж, от такава истерия може да са заинтересовани управляващите в Киев и най-вече президентът Владимир Зеленски, както и русофобските им покровители в САЩ. Именно Зеленски иска изостряне на отношенията с Русия, за да позакърпи съдраното си положение във властта, става ясно от оценката на украинския политолог Юрий Кот, който оглавява движението „Парус“ на руските украинци. "Нищо вече няма да спаси Зеленски от това, което в най-близко време ще започне да се случва в страната. Озверелият от глада, нищетата и студа народ ще разкъса на парчета тази власт. В края на януари, когато народът отпразнува празниците, изяде всички запаси, изтрезнее от студа... ето, тогава всичко ще започне", написа депутатът в социалната мрежа Телеграм-канал. Той дори допуска бунтът да пламне още преди Нова година.
В Украйна наистина зрее нов Майдан най-вече заради окаяното положение в енергетиката и икономиката като цяло. С една дума, антируската паник атака му трябва на Зеленски като обществен транквилант срещу очертаващия се праведен бунт против управлението му. Нищо чудно, ако такъв транквилант се окаже въвеждането на военно положение, което според украински политици Зеленски смятал да обяви на 1 декември в посланието си пред парламента за състоянието на страната. Украинското издание "Диалог" коментира, че заради концентрацията на руската армия по украинската граница военното положение няма да изглежда като нещо необичайно. Известният украински политолог Михаил Погребински изрази пред руския в. "Взгляд" мнението, че Зеленски надува балона на руската заплаха, защото "когато врагът е пред портите, всички ще се обединят около вожда и лидера на нацията".
Разбира се, има и други обяснения за украинското истерясване. За друг известен украински политолог Руслан Бортник такова обяснение са "опитите да бъде дискредитирана Русия чрез поредното създаване на образа на "агресора, който се стреми към дестабилизиране на света". Към това мнение, изразено също пред "Взгляд", бих добавил, че меракът на украинските русофоби да се вреди на Русия при всеки случай е като нагон, заложен в ДНК-то им. За тях
зловредността срещу Русия е по-висша "ценност"
от разплитането на възлите от проблеми с нея.
Други анализатори отбелязаха съвпадението на истерията с нова военна помощ за Украйна. Проправителствените медии вече се похвалиха, че военни от САЩ извършват заедно с Украйна наблюдение в Донбас. Телевизия Си Ен Ен съобщи, че Вашингтон обсъжда възможността да изпрати военни съветници в Украйна и да ѝ предостави не какво да е, а преносимите зенитни ракети "Стингер", заедно с бойните вертолети Ми-17, нови противотанкови ракети "Джавелин" и миномети. Част от тях бяха на въоръжение в Афганистан до победата на талибаните там. Специално американските "стингери" са все още не отшумели спазми за Русия, защото именно те лишиха съветския контингент в Афганистан от превъзходството във въздуха и по същество обърнаха хода на войната там през 80-те години в полза на муджахидините. Според Мика Аалтола Киев просто разиграва мита за руското нахлуване, защото иска нови оръжия.
Украинското истерясване може и да е предназначено за домашната сцена, но то отеква и във Вашингтон. Там "ястребите" се опитват да разиграят картата с руското нахлуване, за да затормозят, а защо не и да провалят обявената вече среща на върха САЩ-Русия.
И все пак режисираното паническо истерясване не изключва рисковете от военен сблъсък, за което предупреждава Москва. Украинската армия продължава безпричинните в повечето случаи обстрели на градове и села в самопровъзгласените Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР), което е нарушение на Минските споразумения. Вече прави това и със закупените от Турция безпилотници "Байрактар". Украинските командири в конфликтната зона на Донбас са получили разрешение от висшето командване да стрелят по своя преценка. Не случайно Владимир Путин в телефонен разговор с лидера на Европейския съвет Жарл Мишел изрази безпокойство от "продължаващите провокации на украинската страна, насочени към изостряне на обстановката по линията на съприкосновение". Ами ако тези провокации доведат до инцидент, от който може да пламне пожара на военен сблъсък? Ясно е, че Русия не е подготвила агресия срещу украинската държава, но е струпала войски по границите ѝ, за да защити ДНР и ЛНР, ако заради ето такъв украински командир, заповядал "огън" по своя си преценка, или заради някакъв инцидент, Киев хвърли армията срещу двете републики.
Не бива да се изключва и търсен,
а не просто случаен инцидент
от страна на Киев. Тогава намесата на Русия в защита на ДНР или ЛНР ще бъде представена именно като "агресия" с всички произтичащи оттук последици за Кремъл. Това напълно ще отговаря украинското ДНК за злосторничество срещу Русия. Пък и Украйна вече е овладяла политтехнологията на западните си покровители да прехвърля вината от първопричината върху последиците ѝ, от злоумишлениците върху потърпевшите.
Погребински не изключва нажежаване на положението до военен конфликт. "Сценариите за развитие на ситуацията ще зависят от това дали енергийната криза в Украйна ще бъде разрешена. Ако няма срив, тогава истерична вълна ще отшуми и всичко ще се върне в нормалното състояние. В противен случай признавам вероятността от военна провокация от Украйна". Той е убеден, че Русия ще отвърне, но и че няма да се забърка в пълномащабен конфликт. "Най-вероятно в този случай ще бъдат унищожени само онези, които са участвали в провокацията. След това страните ще започнат преговорен процес и проблемът за по-нататъшната ескалация на ситуацията ще бъде свален от дневния ред", резюмира Погребински.
С една дума, в барутната истерия все пак се улавя миризмата на истински барут.