Акценти
Референдуми на саможертвата
Западът не признава референдумите за легитимни, защото са протекли "под дулата на автоматите". Да, но на украинската, а не на руската заплаха
/ брой: 198
Юри МИХАЛКОВ
В Общото събрание на ООН тече дискусия за референдумите и "анексията" на четирите украински региона за присъединяването им към Русия. Референдумите стават дежурна тема в конфронтацията между Запада и Русия и изобщо в геополитиката. Ясно е, че САЩ и Западът още дълго време няма да ги признаят. Но макар и да се смятат за образцовата демокрация, която всички други трябва да следват, те отхвърлят волеизявление, което се оказва по-народно и по-истинско от подобните процедури по света. И не само защото нивото на участие и на одобрение на въпроса бяха над 80 на сто. А преди всичко, защото това бяха референдуми на саможертвата.
Гласуването от 23 до 26 септември мина на два етапа. Първите три дни хората гласуваха от домовете си в подвижни урни, така се е гласувало и в големите предприятия. Последния ден вече бяха задействани стационарните урни в сгради, помещения или направо на открито - пред жилищни блокове, в междублоковите пространства, на детски площадки, на открито по заводите (има достатъчно видеа и снимков материал). Впрочем, на референдумите е имало 130 международни наблюдатели от 28 държави.
Известно е, че гласуването "от врата на врата" бе направено от съображения за сигурност на хората. И събитията показаха, че е имало основания за такива съображения.
Както съобщи Донецката новинарска агенция (ДНА), украинската армия е обстреляла 15 града и населени места в Донецка област по време на референдума. В град Макеевка бе ранена млада жена и повредени 9 жилищни блока. В Донецк бяха повредени 6 електроподстанции и близо 30 000 души са останали без ток. По време на гласуването в пъти са се увеличили обстрелите срещу град Енергодар, където се намира Запорожката АЕЦ. Според източник на агенцията снаряди са падали до места за гласуване край училищата. Според него обстрелът срещу волеизявлението целял сплашване на избирателите и дори ликвидиране на онези, които гласуват.
Но напук, въпреки риска за живота си, хората са гласували, отивали са в избирателните секции буквално в последните минути от работното им време.
В ДНР от обстрелите е пострадал член на избирателна комисия, но цялата комисия не се разпръснала панически и продължила да работи, въпреки че същото можело да се случи с всеки друг неин член.
В някои от най-обстрелваните райони на град Донецк са били раздавани противокуршумни жилетки на хората от избирателните комисии. Жилетките обаче няма да ги защитят от ракети и снаряди, но въпреки това всяка сутрин четири дни поред те се явявали в комисиите и не са ги напускали до края на работното време.
Учителите от лицей 1 в Донецк не са могли да сдържат сълзите си, когато са изпращали свои колежки и колеги да обикалят жилищните блокове с урните - не са знаели дали ще се върнат. Въпреки това всяка сутрин три дни подред те са поемали по маршрутите на заплахите.
Пред една от избирателните комисии в град Мариупол бе обезвредена украинска диверсантка при опит да задейства самоделна бомба. Тя признала, че изпълнявала задача на украинските спецслужби. Съобщаваше се и за разкриване на агентурни мрежи, подготвяли терористични атаки в хода на гласуването, както и за проникване на украински диверсанти с униформи на "Росгвардия". Според съобщенията от четирите области избирателите там са знаели, че могат да станат жертви ни терор и диверсии, ако гласуват. И много от тях наистина са се страхували, както свидетелства пред ДНА международният наблюдател от Италия и експерт по международно право и геополитика Марко Пата: "Ние присъствахме като международни наблюдатели в Запорожка област и какво видяхме: хората се страхуваха да показват лицата си пред журналистите, защото се опасяваха, че могат да ги видят диверсантите". Но въпреки това тези хора са гласували.
Ето и щрихи за 100 процента свободно гласуване. По данни на очевидци, хората слагали чавката на "Да", веднага щом вземали бюлетината в избирателната секция. От комисията ги съветвали да гласуват в специалните места - нали таен трябва да бъде вотът. Но хората отвръщали: "А аз нямам какво да крия!"
Млад мъж в Донецк, след като пуснал бюлетината в урната, извадил украинския си паспорт и го скъсал пред всички.
Западът не признава референдумите за легитимни, защото протекли "под дулата на автоматите". Да, волеизявлението е станало под дулата, но на украинската, а не на руската заплаха. И именно това ги прави не по-малко легитимни от несъмнено цивилизованото, макар и "стерилно", гласуване насаме в "тъмната стаичка". Нещо повече: "несвободното" гласуване с риск за живота е дори по-висша форма на волеизявление, отколкото свободното гласуване без страх за физическото ти оцеляване. Защото е вот на саможертвата - толкова искаш да си кажеш думата, макар и само в една сричка, че излагаш живота си на опасност. Това също е въпрос на свободно волеизявление.
Западът прилича на чиновник, който отказва да издаде акт за раждане на дете, защото то е родено при извънредни обстоятелства във влака, колата или самолета, а не в стерилната среда на родилното. Или пък на футболен съдия, който отменя гол на играч, защото го е вкарал с гръб към противниковата врата.
Всъщност нелегитимни са не референдумите, а отрицанието им.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.