Общините имат 24 месеца да приберат 5-годишните в клас
Техникумите вече няма да са държавни - стават общински
/ брой: 152
Не една, а две години ще имат общините, за да осигурят условия за задължителното приемане на 5-годишните деца в предучилищна подготвителна група, съобщи вчера просветният министър Сергей Игнатов. По думите му в страната има 9000 свободни места в детските градини, но те не са в големите градове като София, Варна, Бургас, Пловдив, където има проблеми.
От 9 млн. лв., които се дават за ранното започване на предучилищната подготовка, 1,5 млн. са за превоз и храна на малките, а 7,5 млн. лв. ще се дадат за започване на постепенното въвеждане на целодневно обучение от I клас. Целодневното обучение обаче не е включено в промените в Закона за народната просвета, които ще влязат в сила от тази есен.
Готови са законовите промени, които МОМН подготвя за професионалното образование, те ще бъдат обсъдени на кръгли маси, съобщи Игнатов. Основното е, че професионалните гимназии (техникумите) вече няма да са държавни, а ще преминат към общините, за да се свържат според министъра с местния бизнес.
Най-сетне Сергей Игнатов оповести двете контролни теми, крити досега, за злополучната матура по български и литература, от която в интернет "изтекоха" изпитните варианти - по Дебелянов и Елин Пелин. Двамата виновни служители ще бъдат уволнени, а зам.-министър Милка Коджабашиева няма да получи сериозно наказание, защото няма как да следи всеки човек в МОМН и самата тя е изключително притеснена от случилото се, каза министърът.
В момента се водят преговори с министър Дянков бюджетите на вузовете да бъдат орязани с 15, а не с 20% при актуализацията на бюджета тази седмица в парламента. Не може студентите да седят на студено поради липса на пари за парно и ток, каза Игнатов. За БАН обаче намаляване на орязването не се предвиждало, макар субсидията на академията да е намалена с над 10 на сто повече от тази на вузовете и там 11 млн. лв. не достигат за заплатите, за ток и парно изобщо няма стотинка.
Завършилите право в ЮЗУ - с най-високи заплати
В МОМН се прави изследване по данните от НОИ за реализацията на випускниците на вузовете у нас, което изненадващо променяло представите кои са силните вузове у нас, обяви Сергей Игнатов. Правистите, завършили ЮЗУ, например, започвали работа с най-високи заплати, учуди се той. Обществено известно е обаче, че в ЮЗУ в право се приемат големи групи хора от МВР. Медиците пък били с най-ниската безработица.