17 Юли 2024сряда17:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Георги Първанов:

Моделът "икономика на ишлемето" трябва да се смени

Изправени сме пред необходимостта от коренен завой в заетостта според държавния глава

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 192

Промяна в сферата на заетостта може да се извърши, само ако се промени моделът на икономика - от обслужващ модел, на аутсорсинга или "на ишлемето", свързан с голям разход на труд и енергия и ниска добавена стойност и печалби, изнасяни навън, към модел, ориентиран към развитието на високи енергоспестяващи и екотехнологии с висока добавена стойност в индустрията и услугите, заяви вчера президентът Георги Първанов. Вчера той участва в дискусията "Заетост в условията на криза и предизвикателствата на новия растеж". Форумът е в рамките на инициативата на държавния глава за подготовка и обществено обсъждане на националната стратегия "България 2020".
Трябва да признаем, че България е не само страната на ниските данъци, както обичаме да се хвалим, но и на нископлатения труд, отбеляза Георги Първанов. Той допълни, че е парадокс България да е страна със сравнително високо квалифицирана работна ръка и с такава деквалификация на труда. Президентът отбеляза, че в годините на прехода коренно се промениха икономиката и структурата на заетостта. Цели професии - като инженерните, изчезнаха от пазара на труда, а нараснаха заетите в търговията, услугите, туризма, добивната промишленост. Това е заетост, свързана с по-ниско квалифицирани дейности, евтина работна ръка, предлагането на повече труд при по-ниска производителност, изтъкна държавният глава.
Европейската стратегия "Европа 2020" си поставя за цел постигане нива на заетост 75% от населението между 20 и 64 г. през 2020 г. За България показателят е 63% преди кризата, а по официални данни има спад в регистрираната безработица от над 10% през февруари до 9,5% през май. Президентът посочи, че по този показател не изглеждаме зле на фона на други европейски страни, но трябва реално да се прецени доколко това може да се отчете като сезонен ефект и дали е реалната картина към момента.
Проблемът за заетостта у нас не е толкова количествен, а качествен, смята президентът. Той посочи, че е важно не само да се реагира на последиците от кризата върху пазара на труда, а когато се говори за качество на заетост, да се поставя въпросът за характера на производителността и на конкурентността на труда.


Сред проблемите Георги Първанов посочи големия процент безработни, които не попадат в статистиката, немалка част от които се водят безработни, но са в "сивия" сектор, без да плащат осигуровки и данъци. Първанов каза, че е необходимо обвързването на модела на заетост с икономическата стратегия на страната до 2020 г.


НСИ:
Идва необразовано поколение

"Много ниско е образователното равнище на лицата между 20 и 34 г. Почти една четвърт са с начално или по-ниско образование. Това е тревожна тенденция, която показва, че поколението, което идва, не е достатъчно образовано. Този мит, че имаме висококвалифицирана работна сила, е застрашен от новите тенденции." Това каза директорът на НСИ Мариана Коцева. Тя посочи, че една четвърт от студентите започват работа, докато учат.
"В момента в държавата липсва прогноза за индустриалната политика и развитието на трудовия пазар. Необходимо е да се обвържат демографските прогнози с модела на заетост, с модела за развитието на икономиката и на трудовия пазар", изтъкна Коцева.
Националната цел за постигане до 2020 г. на 76% заетост за групата от 20 до 46 г. в рамките на стратегия "Европа 2020" е напълно постижима и реалистична, бодро рапортува социалният министър Тотю Младенов. За това се разчита на по-активното усвояване на средствата по ОП "Човешки ресурси", "Конкурентоспособност", по структурните оперативни програми въобще, посочи Младенов.   

Синдикати:
Слаба социална защита

Един от важните принципи е да създадем здрави системи за социална защита - лесно е да се каже, трудно е да се направи, каза вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. "В България в този процес на масова деморализация и разкапване на обществото и обществения морал се създаде прослойка от хора, които полагат усилия да поддържат статута си на социално слаби", смята той.
"Заводите се превърнаха в комплекси от апартаменти и от молове. Собствениците на земя се превърнаха в собственици на китайски стоки. Когато бизнесът алармира за тази опасност, не се отдаде нужното внимание. Не е нормално общ работник да получава два пъти повече от един инженер в индустрията", изтъкна Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал.
В България няма учене през целия живот, защото няма устойчиво финансиране, смята Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ.

Експерти:
51% повече безработни

Броят на регистрираните безработни през първото тримесечие на 2010 г. е с 51% по-висок от същия период на 2009 г. Това посочи доц. Маргарита Атанасова, зам.-ректор на УНСС и съветник по социалната политика на президента.
Особено бързо нарастват регистрираните безработни младежи на 20-24 г. През първото тримесечие на 2010 г. техният брой е нараснал с 66,5% спрямо 2009 г. Повече от половината безработни са с основно и по-ниско образование.
Групата на дългосрочно безработните, които са на пазара на труда над една година, продължава да нараства и те вече са 108,8 хил. души. В групата на продължително безработните без квалификация и специалност са 69,3%, а с основно и по-ниско образование са 66,2%.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 828

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 372

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ