30 Юни 2024неделя02:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Координацията става приоритет в общността

Лидерите на ЕС се споразумяха за затягане на бюджетната дисциплина

/ брой: 137

автор:Дума

visibility 2583

Ръководителите на държавите-членки на ЕС се споразумяха за по-добра координация на икономическите си политики и за затягане на общата бюджетна дисциплина чрез евентуални нови санкции срещу държави с големи дългове.
На срещата си на върха в Брюксел държавните и правителствените ръководители на 17-те държави-членки на ЕС съобщиха в приет документ, че "засилването на координацията на икономическите политики представлява неотложен и основен приоритет", съобщиха дипломатически източници. За да успокоят разтревожените пазари относно мащаба на европейския публичен дълг, лидерите на ЕС са постигнали споразумение относно необходимостта за затягане на общата бюджетна дисциплина в Европа, заложена в Пакта за стабилност. Така те утвърдиха принципното решение, взето от финансовите министри. Държавите от ЕС приемат всяка година, считано от 2011 г., да правят преглед на европейско ниво на националните си проектобюджети, преди те да бъдат приети от националните парламенти. Освен това е предвидена възможност за създаване на нови "постепенни" санкции за лошите ученици и за финансови "стимули" за добрите ученици.
Основното внимание на лидерите на ЕС бе насочено към необходимоста от реформа в икономическото управление както на общността, така и на всяка от отделните страни, за да може ЕС да бъде по-добре подготвен за бъдещи кризи, както и за да се гарантира приложението на стратегията за икономически растеж и заетост. В тази връзка малко преди началото на дискусиите британският премиер Дейвид Камерън и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу разкритикуваха френското предложение за създаване на икономическо правителство в еврозоната, заявявайки, че Европа няма никаква нужда от "нови институции". Подобна позиция изрази и германският канцлер Ангела Меркел, която потвърди подкрепата на страната си в полза на данъчното облагане на банките и финансовите пазари, като подчерта ясно, че отговорните за кризата трябва да платят своя дял в процеса за възстановяване на икономическата стабилност.
"Трябва да кажем истината на европейците - време е да се сложи край на кредитната култура, на живот с пари назаем", заяви председателят на Европарламента Йежи Бузек. "Трябва да си платим сметката, защото иначе крадем от наследството на нашите деца, възможно и на техните деца. Трябва да кажем на нашите граждани, че трябва да работят по-дълго, да се пенсионират по-късно и да се разпростират според възможностите си", подчерта Бузек. Йежи Бузек предупреди също, че трябва да се набележат действени мерки за подобряване на икономиката в страните от еврозоната и позициите на еврото. Необходимо е в усилията да участват всички 27 страни в Европейския съюз.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ