12 Ноември 2024вторник22:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Бившата вече зам.-шефка на ЕП Ева Кайли е най-високопоставената служителка на евроинституция, паднала в капана на "Катаргейт"

Акцент

"Катаргейт" прати Евросъюза в нокдуан

Корупционната далавера застрашава доверието както към евроинституциите, така и към брюкселската левица

/ брой: 4

автор:Юри Михалков

visibility 719

Юри МИХАЛКОВ


Евросъюзът продължава да се разтърсва от корупционния скандал "Катаргейт", в който се оказа замесен най-вече Европарламентът. Скандалът обаче започна не с първите арести в Брюксел на 9 декември, а далеч преди това. Емирството се подготвяше трескаво за финалите на Световното по футбол, но последните 5-6 години се появиха съобщения, че 6500 работници мигранти от азиатски и мюсюлмански държави са загинали при строителството на стадионите. Те са били дискриминирани, заплащането им било свръхмизерно, охраната на труда - нищожна, без разрешение на началника работниците не могли да напуснат работата дори по нужда. Разобличенията идваха и от авторитетни фактори като "Хюман райтс уотч" и "Амнести интернешънъл".

"Мозъкът" от емирството

Управляващите в Доха сe уплашиха и решиха да предприемат контрамерки. От съобщенията стана ясно, че назначават министър на труда Али Бен Самих Ал Мари за "главнокомандващ" на политическата контраофанзива, която трябва да заличи обвиненията срещу емирството. Той е светска личност, 10 години е отговарял за човешките права в емирството, изградил е и солидни дипломатически връзки в арабския свят и международни институции. 

В медиите Ал Мари бе определен като "мозъкът на "Катаргейт". Главният удар на контраофанзивата му се оказва ЕС и по-специално Европарламента като едни от водещите фактори по проблематиката, за която е обвинявана страната му - трудовите и човешките права. Всъщност, казано с езика на историците медиевисти, той трябва да купи наемна войска, която да бъде хвърлена срещу истината. При това Ал Мари сам ръководи някои от схватките с наемническо участие и проникна чак в комисията на Европарламента, където бе изслушан да отблъсква антикатарските обвинения. В мрежата му ще се окажат не един и двама евронаемници, включително на високо ниво, вербувани да изчистят имиджа на Катар на различни места, формати, събития, мероприятия, че и в лични контакти.

Разследването на "Катаргейт" се води от белгийските спецслужби още през 2021 г. по сигнал, чийто източник не се разкрива. Заедно с колегите от още пет държави те разследват намеса на чужда страна в процесите за вземане на решения на Европарламента, по-специално за държави, обвинени в незачитане правата на човека като Катар. В полезрението им попадат над 60 евродепутати, спрямо които следствените действия към момента са в различни фази.

На 9 декември м.г. в Брюксел бе задържана 44-годишната зам.-председателка на ЕП Ева Кайли и още петима души. Гръцката социалистка е сред 14-те зам.-председатели на Европарламента. Тя е най-високопоставената служителка на евроинституция, паднала в капана на "Катаргейт". При задържането Кайли бе заловена на местопрестъплението - в апартамента й бяха намерени чанти с 600 000 евро в брой. На 13 декември тя бе отстранена от зам.-председателския пост на ЕП.

В тази институция Кайли е отговаряла за Катар, срещала се е с Ал Мари и на 21 ноември даде пред Европарламента положителна оценка на реформата на пазара на труда в Катар, наричайки го "вдъхновяващ арабския свят", а самата държава - "челна страна в защитата на правата на работниците". Впоследствие ще помоли отделни евродепутати да гласуват срещу критична за Катар резолюция, която все пак е приета с мнозинство.

Стъпилите в корупционния капан

Сред задържаните се оказва и италианският социалдемократ Антонио Панцери, бивш евродепутат с три мандата зад гърба си (2004-2019). В куфар под легло, както и в сейф в хола на къщата му бяха намерени 700 000 евро в банкноти от по 50 евро. Впрочем, задържани бяха съпругата и дъщеря му. Той е смятан за "мозъка" на далаверата, но откъм европейската й страна. Ръководи неправителствената организация "Борба срещу безнаказаността". Негов бивш парламентарен асистент е сънародникът му Франческо Джорджи, чрез който той стига до Ева Кайли, която пък е свила гнездо на семейни начала с Джорджи, с когото имат 2-годишна дъщеря. Панцери признава, че схемата "Катаргейт" се е родила през 2019 г., след като не е бил преизбран за евродепутат.

Логично зад решетките се оказва и Франческо Джорджи, "актуалната половинка" на Кайли. Там се намира и друг италианец - Николо Фига-Таламанка, оглавяващ още една неправителствена организация с гръмко за параван име - "Няма мир без справедливост".

Междувременно по искане на белгийската прокуратура е задействана процедура по отнемане на имунитета на двама евродепупати също от левия спектър - италианецът Андреа Коцолино и белгиецът Марк Тарабела, които са част от парламентарната група на "Социалистите и демократите".

В същото време разследващите в Белгия, Италия и Гърция смятат, че намерените у заподозрените пари в брой или в сметки не отговарят на агентурните данни за получени милиони бонуси, прехвърлени в Латинска Америка. Затова се обърнали за информация до бразилската "Лифт Банка", по-специално за Панцери и Джорджи. Що се отнася до Кайли, гръцките власти разследват съдбата на едни 20 млн. евро, за които се смята, че са преведени директно от Катар в Панама по сметки на нея или на нейни роднини.

Тежки щети

Разнищването на "Катаргейт" продължава. Въпреки това досегашното разплитане на скандала води до някои неопровержими и все неприятни за Евросъюза изводи. 

Първо, "Катаргейт" прати ЕС в нокдаун. Не, това не е нокаут, слава Богу, и Съюзът може да се изправи на крака до 10, образно казано. Но как ли ще продължи след това? "На практика нямаше никакъв контрол върху това, което се случва в (Евро)парламента, което за мен е наистина умопомрачително", реагира наскоро пред "Политико" словенският премиер Роберт Голоб, който е новак в политиката и явно се чуди как да поддържа еврооптимизма си. 

От медийните съобщения за срещата на върха на ЕС миналия месец става ясно, че на четири очи лидерите на ЕС са изразили страховете си, че скандалът заплашва способността на общността да се справи с многото кризи, застрашава и доверието в целия ЕС, особено преди изборите за Европарламент през 2024-та. Всъщност от избирателната активност през 2024-та ще се види дали ЕС вече е излязъл от нокдауна. При всички случаи обаче "Катаргейт" ще увеличи редиците на евроскептиците.

Второ, по сходен начин "Катаргейт" прати в нокдаун и брюкселската левица. Както вече бе отбелязано в медиите, всички арестувани са до един социалисти и социалдемократи. По-голямата част от 60-те заподозрени са именно от групата на евросоциалистите, макар че имало и от ЕНП, и от "нови десни партии".

Всъщност оплитането им в корупционната мрежа не е случайно. Поради характера на обвиненията срещу Катар (трудови и човешки права), Доха и Ал Мари се бяха насочили не към десни, консервативни или либерали сили и лица, а към левия спектър. И сега може да кажем, че поради човешката алчност са улучили право в десетката. Да, съответните минаващи за леви партии в Гърция, Белгия и Италия се дистанцираха или направо изключиха Кайли, Тарабела и Коцолино, но това е най-малкото, което можеше да се направи. Няма да се изненадам, ако след време научим, че заради схватката на доскорошния лидер на ПЕС Сергей Станишев с Корнелия Нинова той и самата ПЕС са проспали сигналите за "Катаргейт" поне в периода 2019-2021 г. Което изглежда необяснимо, защото и двамата би трябвало да воюват срещу задкулисието - било в София, било в Брюксел. 

Не искам обаче да съм на мястото на новия лидер на ПЕС Стефан Льовен. Шведът ще трябва да лъска зацапания и без това имидж на ПЕС, както навремето лъскахме паркета с тел - било с крака, било с ръце, чак до рани по тях. Освен евроскептицизма, "Катаргейт" ще засили скептицизма и към брюкселските леви дори по теми, които не засягат пряко корупцията, като примерно Истанбулската конвенция, подкрепата за Украйна или за еврото. Честно казано, няма да е незаслужено. Лошото е, че европейците могат да загубят интерес към евролевицата дори по социалните проблеми, за които тя трябва да е абонирана "по рождение".

И, трето, "Катаргейт" издълба позабравеното като че ли разделение между Севера и Юга на Европа. Забелязвате ли, че основните действащи лица в далаверата са все от южни страни? Дори белгиецът Марк Тарабела е с италиански произход. Сред тях няма нито един германец, нидерландец или скандинавец. Нищо чудно скандалът да изостри отношенията между двете части на Стария континент, макар че до разрив едва ли ще се стигне.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ