Как не разбрахте
/ брой: 181
Мая Йовановска
Един от проблемите на българския бизнес преди пандемията бе липсата на достатъчно работна ръка. Предприемачите се жалваха под път и над път най-вече от неадекватната за нуждите на икономиката образователна система и липсата на квалифицирани кадри. Дойде пандемията от КОВИД-19 и недостигът на роботници рязко преля в нарастване на безработицата. Сега обаче се оказваме в същия предпандемичен сценарий, до толкоз, че пак започнаха вопли за внос на работна ръка. Евтина, разбира се.
Преди дни бе оповестено проучване, извършено от Агенцията за икономическо развитие на Германия. И заради това достатъчно обективно. Освен констатацията, че в България разходите за труд на работодателите са сравнително най-ниските в ЕС, германците си позволяват да ни дадат един съвет. И той е, че според тях компаниите трябва да се стараят повече, за да задържат квалифицираните си служители.
Ако погледнем към темата за минималната работна заплата, особено гореща сега в ЕС, родните работодатели от години са против да има такава и вият на умряло, когато тя бива повишавана. А огромна част от работещите българи получават минимална или близка до нея заплата. Именно това ниско заплащане на труда, невъзможно да осигури нормален живот, принуждава хората да поемат пътя към Терминал 2. Как пък германците го видяха, а нашите чорбаджии все не могат да го разберат?
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.