16 Август 2024петък14:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интересни факти за основния закон

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 1016

Четири са българските конституции на Третата българска държава - от 1879, 1947 и 1971 година, както и съвременната - от 1991 г. 

Първата българска конституция "Конституция на Българското княжество" е приета на 16 април 1879 г. от учредителното събрание във Велико Търново. Тя остава в сила до 1947г., когато е приета конституцията на Народна република България или още известна като Димитровската конституция. 

По-късно през 1971г. е заменена от така наречената Живкова конституция. С падането на социализма и започването на т.нар. преход, е приета нова конституция, която изоставя наименованието "Народна". Това е Конституцията от 13 юли 1991г., приета от седмото Велико Народно събрание, която е действаща и в момента. Тя е променяна шест пъти - във връзка с членството на страната ни в Европейския съюз, със създаването на институцията на Инспектората и въвеждането на изискването за необходими две трети мнозинство при избора на главен инспектор на ВСС.

Държавата, за която се счита, че има най-старата действаща конституционна уредба в света е република Сан Марино. Първата щатска Конституция е тази на Кънектикът от 1775 г. на базата на хартата от 1662 г. Грешно се счита, че конституцията на САЩ е първата в съвременен смисъл Конституция в света. За такава се приема малко известната Конституция на Корсика от 1755 г., която е основен закон за кратко просъществувалата независимост на острова в периода 1755 - 1769 г.

Първите конституции след това на европейския континент са на Полша от 1791г. и тази на Франция от 3 септ. 1791 г.

Великобритания е една от малките държави, която няма писана конституция. Вместо това за действащи се считат редица актове, писани от различни епохи, сред които Великата харта на свободите от 1215 г.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ