Учените на БАН отхвърлиха задкулисния проект на председателя си
Акад. Воденичаров искал властта да мине от учените към академиците заради... предстоящото ликвидиране на Селскостопанската академия
/ брой: 111
В тежко заседание вчера Общото събрание на БАН гласува решение, че отхвърля изцяло проекта за промени в Закона за БАН, внесени в него от председателя на академията акад. Стефан Воденичаров. "ОС на БАН счита, че действащият Закон за БАН гарантира академичната автономия и европейското развитие на Академията и изразява становище, че към настоящия момент промени на Закона на БАН не са необходими. По-нататъшно подобряване на функционирането на БАН може да се реализира чрез усъвършенстване на Устава на БАН". ОС реши становището да бъде огласено в сайта на БАН.
Това решение бе взето, след като всички институти на БАН обсъдиха проекта и според обобщените от комисията по законодателството данни 80 на сто от тях са се произнесли категорично против, 10 процента не са заели позиция, 10 % са подкрепили само някои текстове, като например БАН да стане първостепенен разпоредител с бюджета си. Данните на комисията от гласуването в институтите към решението на ОС обаче не бяха огласени в сайта на БАН - било по разпореждане на Воденичаров.
Скандалът около проекта избухна през март, когато акад. Воденичаров го е внесъл за одобрение в точка "разни" на заседание на Настоятелството, без никой в БАН да подозира за съществуването му. Оснвното предвидено от Воденичаров изменение е, че се закрива висшият орган за ръководство и и управление на БАН - Общото събрание (ОС), състоящо се от избрани от институтите представители, включително академици и член-кореспонденти, които не са над 70 години и работят в академията. създава се обаче друг управителен орган, в който влизат по двама представители от всяко отделение на академиците и член-кореспондентите и по един учен от всеки институт, а като долна камара - директорите на институтите, назначени от председателя. Самите академици и член-кореспонденти няма да получават титлата чрез конкурс, а ще бъдат "поканвани" за нея персонално. В момента по-голямата част от академиците са отдавна пенсионирани или пък не работят и никога не са работили в БАН. Разпореждането с имотите минава от сегашното ОС към новия орган. А на председателя и зам.-председателите на БАН се разрешава да заемат постовете и след 70 г. възраст. За заседанието на Настоятелството не е бил уведомен изобщо председателят на Общото събрание на учените, но са били там двама вицепремиери - Румяна Бъчварова и Томислав Дончев. Пред Настоятелството Воденичаров обявява, че проектът е дело на просветния министър Тодор Танев. Танев обаче публично опроверга тази измислица и заяви, че няма никакво намерение да променя Закона за БАН. Учените свикаха извънредно ОС и настояха проектът да бъде пратен за обсъждане в институтите. За тези събития ДУМА информира подробно. Но след като внесе проекта си в Настоятелството, след това - по принуда, и в ОС, акад. Воденичаров пусна в сайта на БАН вчера странното уточнение, че... не бил внасял в ОС проект за промени в закона, понеже нямал право на законодателна инициатива.
Досега появата на проекта бе оправдавана пред министър Танев с "нуждата да се усвояват активно средства от програмите на ЕС". Но проектът няма нищо общо с това, а третира въпроса кой да властва в БАН и да се разпорежда с имотите й. Пред ОС вчера акад. Воденичаров изтъкна нов аргумент. Предстои закриване на Селскостопанската академия (ССА), не може в една малка държава да има две академии, заяви той дословно. По думите му дирекция "Наука" в земеделското министерство била вече закрита и предстои ССА да премине към БАН. Освен това имало група "16+1", в която влизат Китай и Централна и Източна България, тя решава въпросите на икономическите връзки между Китай и нашите страни. В нея на България било отредено да отговаря за аграрната наука и се планира това да стане в рамките на БАН. Затова в неговия проект било предвидено броят на академиците и член-кореспондентите да се увеличи с 40, за да се впишат и учените от ССА. И в момента учените от ССА имат всички възможности да кандидатстват в конкурсите за членове на БАН, а за възнаграждения на новите "поканени" членове ще отидат още 800 000 лв. от и без това мизерния бюджет на БАН, репликираха учени.
Воденичаров каза, че трябват 25 млн. лв. за ремонти на сградите на БАН, от които поне 2 млн. лв. спешно, и че финансовият министър ги бил обещал. Той поиска ОС да отмени обсъждането на проекта за промени и да не се произнася по него, понеже "от нас зависи как ще се впишем в това, което предстои". ОС обаче не се съгласи да отмени обсъждането. Това вбеси Воденичаров и с репликата: "Тогава, оттук нататък всички въпроси с бюджета - към хората, които приеха тоя дневен ред", напусна залата. Повечето от изказалите след това казаха, че са потресени, че напускането на председателя е груба грешка и изразиха съжаление, че той не е пожелал да чуе аргументите на учените от цялата академия.
По време на дебатите имаше изказване, че "каквото са намислили горе, това ще стане и няма смисъл от съпротива, ние не сме фактор, който има значение", но то предизвика бурна реакция. Всеобщото мнение бе, че БАН има много по-важни проблеми от това академиците да влязат във властта - това са мизерното финансиране и привличането на млади учени. Никога досега не е внасяно такова разделение между мнението на работещите в БАН и на тези които са "отгоре", констатира проф. Антоанета Христова. Проектът подменя принципа на представителната демокрация и на автономността, които са валидни за цялата академична общност и няма как БАН да се върне назад, а вузовете да се развиват - ако ще е връщане към тоталитарното, ще трябва да променят и Закона за висшето образование, ние от БАН ли сме най-консервативната общност, заяви проф. Анелия Божкова. По думите й, законовото изискване законодателни промени да се предлагат само чрез ОС е нарушено и това е само част от много нарушения, които се допускат. Проф. Лъчезар Аврамов припомни европейската регулация за академичната автономия, която препоръчва този принцип да се запише в конституциите на държавите, защото без нея няма качествена наука и образование. Всеки опит да се ограничат автономията и демократичното управление, а собствеността на БАН да се прехвърли към фактически назначен управляващ орган, е антиевропейски, обобщи той. Хората, които управляват България в момента, са същите, които искаха да ликвидират БАН, и нямаме основание да чакаме да се променят, да мълчим е самоубийство, каза още проф. Аврамов. И добави: "Законът за БАН е изцяло европейски, той запази структурата от разграбване - всички други институции са разграбени, управляват ги мутри и т.н. А тук да се манипулират 120 души Общо събрание е доста трудно, затова БАН не е разграбена". Нашето Общо събрание винаги е изразявало желание за диалог, мен ме беше срам да чета стенограмата от Настоятелството, проведено зад гърба ни, добави чл.-кор. Андон Косев.
Членовете на ОС с тайно гласуване отзоваха представителя си в Настоятелството - проф. Митко Димитров, защото в заседанието му е подкрепил идеите на Воденичаров и е "изиграл сценария", без да се интересува от мнението на учените, които са го пратили като свой представител.