ТЕЦ-ът като еничар
/ брой: 106
Нора СТОИЧКОВА
Топлофикациите били недоволни от намерението на КЕВР парното да се увеличи средно с 39,26% за страната, а не както те искаха - от 30 до 330% в някои градове. От синдикати и асоциации заваля недоволство, че това ще доведе до фалити някои ТЕЦ-ове и пределните цени на КЕВР не били "нито балансирани, нито справедливи, нито реалистични".
Да попитаме само - а доколко е балансирано, справедливо и реалистично за хората и бизнеса едно увеличение от 330% на парно и топла вода, каквото бе предложението на топлофикацията във Велико Търново? Доколко човешко е да тръшнеш един, два, три пъти пода на сметките на клиентите си, когато си естествен монопол, а те нямат друг избор? Отпред змия, отзад - магаре. Ни токът, ни газът следващата зима ще са по-евтини - напротив. Още от есента се очаква рязък скок на цените на горивата и оттам - на всички стоки и услуги от първа необходимост.
В същото време сме наясно, че след всяко увеличение на цените на парното на "закъсалите" топлофикации, растат и заплатите в тези дружества. Там инфлацията и покупателната способност на служителите се компенсира регулярно на всеки шест месеца, понякога и по-често - всеки път, когато КЕВР актуализира цените - винаги и само нагоре. Няма дефлация, няма стагнация за тях - само инфлация.
Значи, докато бизнесът и хората се чудят откъде да намерят пари в тази криза, за да си вържат бюджетите, само топлофикациите мислят единствено за собствените си сметки. Докато държавата се чуди откъде да намери пари, за да помага на всички и къса живо месо от бюджетите на всички сектори, за да осигури поне малко спокойствие за икономиката и обществото, ТЕЦ-овете са вгледани в пъпа си и живеят с идиотската надежда, че някой ще им плаща три пъти пода на миналогодишната сметка и трябва да е щастлив от този факт.
Няма кой да им потърси сметка, че не изпълняват социалната си функция и не са просто бизнес. Всяка година те са пак затънали в дългове и задължително плашат с фалити.
Уморихме се от тази игра. Откакто топлофикациите работят на пазарен принцип, нито работят на пазарен принцип, нито станаха по-икономични. Държавата винаги им оправя бакиите, а те винаги висят на държавния бюджет. Защото няма как да са естествени монополи, няма как да има конкуренция и избор за клиентите, така че просто няма как да работят на пазарен принцип. По-евтино ще ни излиза топлото, ако спрем с тъпите пазарни въжделения.