Празни обещания
/ брой: 24
Мая ЙОВАНОВСКА
Още тогава прозвуча като виц: "Българският бизнес получи по-високи компенсации от държавата заради скъпия ток". Мнозинството в 48-ото Народно събрание, което вече е в историята, взе през миналата година "националноотговорно решение в интерес на конкурентоспособността на българската индустрия". Та тогава представители на асоциацията на големия бизнес у нас призоваха фирмите да помогнат за овладяване на инфлацията, като намалят цените на стоките и услугите. Равностойна размяна, нещо като "танто за кукуригу" - вие ни помагате, а ние намаляваме цените. Не, че е имало подобна уговорка. Даже прозвуча като оправдание, защото някои отдавна бяха си калкулирали в цените скъпия ток. Ама пък къде сте видели чорбаджия доброволно, без бой или санкция да намали цените? Смех!
Ако наистина има някакво намаление, статистиката ще го хване в следващите месеци, нали!? Последните официални данни обаче не засичат нищо такова.
През ноември НСИ отчете забавяне на производствени цени. През декември обаче заводските цени (не щеш ли!) пак тръгнали нагоре. И за месец те са се увеличили средно с 3,4 на сто. Конкретно индексът на цените на производителите на вътрешния пазар обаче се увеличава почти двойно през декември - с 6%, докато на международния намалява с 1,5%. И годишните ръстове у нас са двойно и отгоре по-големи от международните.
Какво се случва с потребителските цени? Месечната инфлация за декември при тях е близо 1%. След като два поредни месеца потребителските цени леко се забавяха, през декември техният ръст остана 16,9% на годишна база.
Не ща да съм лош пророк, ама ми се струва, че тази тенденция ще продължи и през следващите месеци. И ние, уважаеми обикновени български граждани, няма да видим намаляване на цените, колкото и да се пънат пред телевизора баровците. Впрочем, тези им празни обещания са нещо като признание, като потвърждение с половин уста, че имат грехове към нас.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.