13 Септември 2024петък15:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За 6 месеца банките са прибрали близо 1 млрд. лв. такси

/ брой: 146

автор:Дума

visibility 3280

За първите шест месеца на годината търговските банки са събрали почти един милиард лева от такси и комисиони за услугите, които предлагат. Сумата е рекордно висока. Обяснението е пред очите ни - през месец финансовите институции актуализират тарифите си, като вдигат таксите за най-ползваните услуги - парични преводи, внасяне и теглене са суми и ползване на банкови карти. Наред това банките стават все по-изобретателни с въвеждането на нови такси.
Според данните на БНБ за банковата система към края на юни общите приходи от такси са в размер на 984 млн. лв. Тъй като те също имат известни разходи по плащане на такси и комисиони, нетният им доход по това перо е 780 млн. лв.
Статистиката на БНБ показва още, че банковата система отчита обща печалба за първото полугодие от 1.8 млрд. лв. Това е със 121 млн. лв. (7.1%) повече от реализираната през първите шест месеца на 2023 г.
Впечатляващите финансови резултати на банките най-вече се дължат на лихвите, които прибират от бурното отпускане на кредити. Чистият доход от лихви е скочил с 20.4% спрямо миналата година и достига 2.7 милиарда лева в края на юни.
През първото полугодие банките са прибрали 3.3 млрд. лв. от лихви по отпуснатите кредити. В същото време разходите им за изплащане на лихви по депозити са едва 580 млн. лв. Големите банки у нас продължават да държат спестяванията на клиентите си без никаква доходност. Нещо повече, депозитните сметки преди две години бяха трансформирани в разплащателни, при което спестените пари всеки месец намаляват заради такси за обслужване. Междувременно БНБ намали леко основният лихвен процент от началото на август. Той става 3,53%., при 3,63% през изтеклия месец юли.

БНБ налага ограничения за жилищните кредити

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 175

Пак отложиха новото изчисление на такса смет

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 175

Забраняват на колекторските фирми да тормозят длъжници

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 175

Пентагонът въоръжава България с ракети

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 175

Напрежение в Германия заради мигрантите

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 175

Русия ограничава износа на уран

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 175

Почина бившият президент на Перу Алберто Фухимори

автор:Дума

visibility 286

/ брой: 175

Есента на Визионера

автор:Александър Симов

visibility 309

/ брой: 175

Саботаж на доброто

автор:Юлия Кулинска

visibility 306

/ брой: 175

Зубрачът Главчев

автор:Юри Михалков

visibility 295

/ брой: 175

ПП-ДБ-СС взривиха всичко, до което се докоснаха в София

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ